Методична робота


Методична робота педагогічного колективу спрямована на реалізацію обласної науково-методичної проблеми «Креативна освіта для розвитку інноваційної особистості» на другому організаційно- моделюючому етапі.

 

Форми роботи з батьками в умовах інклюзивної освіти

За даними ЮНЕСКО на сьогодні налічується понад 500 мільйонів людей з моторними, інтелектуальними або сенсорними порушеннями. Вони частіше за інших стикаються з фізичними та соціальними бар'єрами, які не дозволяють їм повноцінно жити в суспільстві, а також перешкоджають їх активній участі в розвитку соціуму.

Першочергова задача батьків - розкрити потенціал розвитку своєї дитини, виробити компенсаторні можливості та функції, підготувати до подальшого навчання, зробити дитину якомога пристосованим до суспільства та професійної діяльності.

Одним із важливих напрямків в діяльності ЗДО є робота з сім'ями (батьками) дітей з обмеженими можливостями здоров'я. Роботі з батьками невипадково приділяється чимала увага. Для таких дітей, контакт яких з навколишнім світом звужений, незмірно зростає роль сім'ї. Родині належать значні можливості у вирішенні певних питань: виховання дітей, включення їх в соціальні та трудові сфери, становлення дітей з ОМЗ як активних членів суспільства.

Форми організації корекційно-педагогічного процесу надають широкий спектр можливостей включення нових педагогічних технологій у виховання та навчання дітей з особливими потребами дошкільного віку в сім'ї:

1.    Бесіди: колективні та індивідуальні.

2.    Консультації: колективні, індивідуальні, за заявкою, тематичні, оперативні. Дані форми роботи мають на меті інформування батьків про етапи психологічного розвитку дитини, організації предметно - розвивального простору для дитини в сім'ї, закономірності індивідуального розвитку.

3.    Батьківські збори у формі: тренінгу, «круглих столів», «Педагогічної вітальні». В ході тренінгу вирішуються багато завдань. Це і вироблення активної батьківської позиції, зняття почуття провини, підвищення самооцінки учасників. Участь у тренінгу допомагає батькам набути навичок вирішення конфліктних ситуацій з дитиною, вчаться ефективній взаємодії з ним, вирішити деякі особистісні проблеми, усвідомити та оптимізувати свою батьківську позицію. Крім того, під час таких зустрічей як «круглий стіл» або «педагогічна вітальня» батьки дітей з ООП мають можливість зустрічатися один з одним, обмінюватися досвідом і надавати один одному підтримку, що дає батькам відчуття того, що «вони не самотні». Робота, побудована таким чином, допомагає вирішити не тільки особистісні проблеми, а й виробити певні соціальні навички для подолання труднощів у вихованні дітей з ООП.

4.    Індивідуальні та групові заняття з дітьми за участю батьків. Участь в таких заняттях, стимулює батьків, надихає їх. Тут вони вчаться не тільки змістовній взаємодії зі своєю дитиною, але й освоюють нові методи та форми спілкування з ним. Крім того, на заняттях батьки вчаться приводити у відповідність можливості дитини та свої вимоги до нього.

5.    Проведення спільних свят, конкурсів, розваг.

Батькам необхідні знання в галузі педагогіки, психології, соціальної педагогіки, ряду дисциплін медичного блоку.

Наявність певної психолого-педагогічної системи сприяє правильному розвитку дитини. Розроблена програма спільної взаємодії батьків, дітей і вчителів містить виконання різних видів вправ, режимні моменти, ігри з дітьми як вдома, так і на прогулянках. 



ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ

10.11.2020 року в ДНЗ №1 "Ромашка" розпочато дистанційне навчання. Опрацьовуються завдання відповідно до завдань за програмою "Українське дошкілля" . Вибір ресурсів здійснюється вихователем через соціальні мережі, месенжери (Viber. Skype).

    Вихователі закладу організовують зворотній обов'язковий  зв'язок з батьками у зручний спосіб (соціальні мережі). Вихователі надають відповіді на запитання, консультації, рекомендації.

Контроль та перевірка організовується за умов освітнього закладу. 

 Методична робота в дошкільному закладі "Ромашка" ґрунтується на сучасних досягненнях психолого-педагогічної науки з урахуванням професійної  особистості педагогів.

Науково - методична проблема ДНЗ:

 "Модель «4Ку розвитку гнучких навчиок як основи формування самоефективності особистості дошкільників майбутніх першокласників в освітнбому просторі НУШ»
Пріоритетний напрямок  роботи спрямований на:

реалізацію завдань фізичного виховання

 

Методична робота закладу спрямована на:

- вивчення та розвиток педагогічної компетентності кожного вихователя;

- стимулювання творчого потенціалу педагогів;
-
підвищення педагогічної культури педагогів;
-
вдосконалення педагогічної майстерності;
-
розвиток спеціальних умінь та навичок;

- формування навичок самостійного аналізу власної педагогічної діяльності.

Мета методичної роботи: вивчення та розвиток педагогічної компетентності кожного вихователя; стимулювання творчого потенціалу водночас із формуванням навичок самостійного аналізу власної педагогічної діяльності
Напрямки методичної роботи: 
підвищення соціально психологічної культури вихователів;
вдосконалення педагогічної майстерності;
сприяння в опануванні світовою та національною, мовою і побутовою культурою;
розвиток спеціальних умінь та навичок 
Принципи методичної роботи:
педагогічна співпраця з вихователем;
робота в режимі довіри, доброзичливості;
творча атмосфера , стимулювання творчої активності;
принцип допоміжно регульованого контролю;
надання вихователеві права вибору;
системність методичних заходів;
щоденна допомога
випереджувальний характер методичної роботи

 

 

В методичному кабінеті закладу

створені умови для організації методичної  роботи

Інформаційні матеріали:

- нормативні документи, інструктивно методичні матеріали;

- матеріали з правової освіти;

- управління та контроль;

- ділові дані про педпрацівників ДНЗ;

- матеріали атестації педпрацівників;

- робота з батьками;

- матеріали участі ДНЗ в районних заходах;

- фото, відео матеріали.

        Вся методична робота в дошкільному закладі підпорядкована систематичному плану роботи, який складається на основі глибокого аналізу за минулий навчальний  рік, комплексного вивчення результатів, здобутків, педагогічних знахідок.

До річного планування залучаються всі працівники закладу, враховуючи їхню кваліфікацію, творчі здібності, можливості, їхні запити, побажання, зауваження.        

Види і форми планування освітнього процесу в закладі обговорюються та схвалюються педрадою на початку навчального року. При плануванні роботи дошкільного закладу керуємося принципом актуальності, науковості, наступності, перспективності, системності, які забезпечують відповідність змісту планів досягненням психолого-педагогічної науки та позитивного педагогічного досвіду, орієнтацію змісту плану на потреби сьогодення та забезпечення якості розвитку, вихованості та освітньої діяьності  дітей.

Велика увага приділяється спрямуванню зусиль педагогічного колективу на реалізацію сучасного особистісно-орієнтованого підходу до дітей, який передбачає формування у дитини здібностей і бажання усвідомлювати себе як особистість. Ці домінуючі ідеї обговорюються на педагогічних радах, педагогічних читаннях, під час індивідуальних і групових консультацій. На їх основі здійснюється корекція педагогічного стилю роботи вихователів.

Професійному зростанню педагогічних працівників закладу сприяють курси підвищення кваліфікації при ДАНО, відвідування обласних та районних семінарів, методобєднань, участь у роботі творчих груп, самоосвіта.

В дошкільному закладі створені умови для підвищення професійного рівня та формування компетентності педагогів. Вдало поєднанні колективні, групові та індивідуальні форми методичної роботи сприяють ефективному росту фахової майстерності педагогів. Відповідно до річного плану в закладі створена творча група з досвідчених вихователів, яка працює над вивченням інноваційних технологій, опрацюванням актуальних для дошкільного закладу питань та впровадженням їх в практику роботи з дітьми. Належна увага приділяється вивченню передового педагогічного досвіду вихователів закладу, в даному напрямку проводиться широка роз'яснювальна та консультативна допомога для орієнтування у виборі тематики досвіду, правильного викладення матеріалу за відповідним напрямком роботи,  до оформлення.

Найголовнішою формою роботи з педагогічними кадрами в нашому дошкільному закладі є педагогічна рада, яка керується у своїй діяльності Законами України "Про освіту", "Про дошкільну освіту", "Положенням про дошкільний навчальний заклад", Статутом дошкільного навчального закладу. Повноваження педагогічної ради визначають також інші нормативні документи, що стосуються діяльності дошкільного навчального закладу. Орієнтуючись на вимоги сьогодення, в зв'язку з  модернізацією  дошкільної галузі, враховуючи необхідність  використання інтерактивних методів роботи з педагогічними кадрами, засідання педагогічної ради намагаємося організовувати нетрадиційно, здебільшого це ділові ігри, тренінги, жваві диспути, анкетування, презентації проектів.

 

 

Осередком методичної роботи в закладі є методичний кабінет:

 




     Дошкільне дитинство - це вік гри. Малюк, в грі, не тільки пізнає світ, а й висловлює до нього своє ставлення. Чи завжди ми, дорослі, уважно і серйозно ставимося до дитячої гри? Чи можемо «на рівних» грати з дитиною, вибирати для нього найбільш цікаву і корисну іграшку? Чи можемо зробити так, щоб гра стала дійсно розвиваючим, виховуючим і коригувальним засобом? Необхідність постійної уваги до гри дітей з боку дорослих обумовлена тим, що вона є критерієм психофізичного розвитку дошкільника. (А.Н. Леонтьєв, Д.Б.Ельконін та ін.) Крім традиційних методик навчання останнім часом в психолого-педагогічному процесі все ширше використовуються ЛЕГО - технології. Однією з них є конструктивно-ігровий засіб ЛЕГО ДУПЛА, що володіє рядом характеристик, які значно відрізняють його від інших конструкторів, насамперед - великим діапазоном можливостей. Вітчизняні та зарубіжні педагоги відзначають, що використання в роботі з дітьми наборів ЛЕГО дозволяє за більш короткий час досягти стійких позитивних результатів у навчанні та вихованні.

Кожна дитина любить і хоче грати, але не кожен може навчитися це робити самостійно, та ще й не з кожною іграшкою. У той же час, як показали експериментальні дослідження, гра в ЛЕГО ефективно сприяє розвиткові дітей. Підкреслюючи соціальну значимість іграшок і порівнюючи їх з міні-предметами реального світу, через які дитина доповнює уявлення про навколишній світ, Г.В. Плеханов і Б.П. Нікітін в той же час відзначали, що ці готові іграшки позбавляють дитину можливості творити самому. Про це ж багато років тому в своїй книзі про іграшки писав французький соціолог і філософ Роланд Бартес, кажучи, що головним для дитини в грі є мікрокосмос, аналогічний світу дорослих, що складається з предметів дорослих, тільки в мініатюрі: «До цього космосу віри і складних перекладень дитина може ставитися тільки як власник і споживач, ніколи - як винахідник і творець. Діти вправляються виконувати дії без казковості, без подиву, без радості. Дитина отримує все готове, йому не треба думати і працювати над тим, якою має бути його іграшка. Вони створюють дітей-споживачів, а не дітей-творців». У той же час навіть самий маленький набір будівельних елементів відкриває дитині новий світ. Дитина не споживає, він творить: створює предмети, світ і життя. Маніпулюючи з елементами ЛЕГО, дитина вчиться добра,творчості,радості. Для більш ефективної роботи з дітьми необхідно було створити яскраві, функціональні навчальні засоби, здатні впливати буквально на всі органи чуття дитини і поєднувати в собі можливості потужного впливу як на емоційну, так і на логічну сфери, що дозволяє зв'язувати їх, швидко «будувати» надійні і стійкі «містки» до тих навичок і умінь, які повинна освоїти дитина. Багаторічні зусилля датських педагогів, вчених і конструкторів привели до створення розгалуженої системи наборів ЛЕГО, яка знайшла широке застосування в усьому світі. В останні роки ЛЕГО все більш широко застосовується при вирішенні психолого-педагогічних завдань і в нашій країні.

Розділ 1. Конструктор ЛЕГО у дитячому садку

1.1. Історія виникнення конструктора ЛЕГО

          Бренд ЛЕГО є сьогодні найвідомішим у світі іграшок. Навіть відомішим, ніж лялька Barbie. Але мало хто знає, що датська компанія починала свою історію, як звичайний виробник дерев’яних виробів. Перші іграшки  ЛЕГО виготовлялися також з дерева. Проте компанія зуміла вирости до такого розміру, що її знамениті конструктори почали копіювати інші фірми-пірати, які випускали схожі набори іграшок. 

Історія ЛЕГО веде свій початок з 1932 року, коли Оле Кірк Крістіансен заснував в Данії компанію по виробництву товарів для повсякденного вжитку. Продукцію Оле робив з дерева, при цьому спочатку основний прибуток компанії приносили сходи та прасувальні дошки, попит на які різко впав в період світової фінансової кризи. 

Потрібно було придумати щось нове. І Оле почав виготовляти дерев’яні іграшки, оскільки попит на них не слабшав навіть у важкі з фінансової точки зору часи. Головним помічником Оле в той час був його син Готфрід, який працював разом з батьком з 12 років. 

Розпочавши випуск іграшок, Крістіансен почав шукати назву для своєї компанії. Він дав завдання всім працівникам фабрики запропонувати свій варіант назви. Пропозицій було багато, але в результаті вибрали те, що придумав сам засновник - слово ЛЕГО, яке походило від двох інших, - Leg і Godt, які разом означають “грати добре”. Пізніше засновник дізнався, що сама фраза “ЛЕГО” в перекладі з латинської мови означає “я вчуся” або “я складаю”. 

На той час працювало в ЛЕГО лише 7 чоловік. До 1936 року компанія вже мала в своєму розпорядженні набір з 42 різних іграшок. При цьому всі вони коштували досить дорого. 

В 40-і роки в історії компанії відбулися зміни. По-перше, згоріла її єдина фабрика. Відразу ж після відновлення стало ясно, що тепер ЛЕГО займатиметься лише іграшками. Ріст персоналу тривав усі ці роки й досяг до 1943 року 40 чоловік, а рівно через рік Крістіансени нарешті зареєстрували свою компанію офіційно. 

В 1947 році відбулася знаменна подія, яка назавжди перевернула історію компанії. ЛЕГО  отримала права на використання розробки англійського психолога Mr. Hilary Harry Fisher Page‘а. Власне, це був невеликий пластиковий кубик, який міг з’єднуватися з іншими подібними деталями, завдяки чому можна було навіть зібрати якусь невелику конструкцію. Проте, вона мала недосконале кріплення, а тому так само швидко розпадалася, як і складалася. Але це був лише старт. Синові Оле Готфріду на той момент вже було 30 років, і він розумів, що майбутнє саме за такими іграшками. 

В ЛЕГО стали поступово відходити від дерева, на користь пластмаси. Тому Крістіансени винаходять форму для відливання пластика, яка дозволяє їм поставити виробництво таких іграшок на потік. 

У кінці 40-х років у компанії було близько 200 різних моделей пластикових і дерев’яних іграшок. Але ЛЕГО ще був зовсім не тим, яким ми його знаємо сьогодні. Кубики, права на які отримала компанія ЛЕГО, поки що були не придатні для повноцінного конструктора. А тому не випускалися. Аж до 1958 року, коли керівник компанії Готфрід Крістіансен не запатентував систему будівельних елементів з кубиків. Це була абсолютно нова система, що дозволяла набагато міцніше з’єднуватиміж собою деталі конструктора. 

Втім, до появи знаменитих кубиків ЛЕГО при керівництві Готфріда сталася ще одно найважливіша подія. В 1955 році був випущений тематичний набір іграшок ЛЕГО. Це був прообраз того, що ми бачимо зараз, коли компанія стала випускати свої популярні тематичні серії (космос, місто, лицарі, ковбої та ін.). Перші набори стали користуватися величезною популярністю. 

В 1960 році згорів цех компанії, що займався виробництвом дерев’яних іграшок під брендом ЛЕГО. В компанії дійшли висновку, що не поновлюватимуть їх виробництво, а відремонтований цех займеться пластмасовими виробами. До того моменту ЛЕГО вже продавала в багатьох країнах світу 50 видів своїх наборів конструктора. 

В 1964 році ЛЕГО починає вкладати в свої набори конструкторів невелику інструкцію по складанню, в якій вказувалося, що треба зробити, щоб зібрати модель, зображену на упаковці. Вже скоро інструкції стали невід’ємною частиною кожного набору ЛЕГО. 

Крім того, в цей час компанія починає ретельніше вести роботу з клієнтами, завдяки чому підвищується якість конструкторів. ЛЕГО була однією з тих фірм, які запитували в клієнта, - що йому потрібно. І лише потім приступали до розробки товару. Така співпраця вилилася в появу надуспішного проекту - набору залізниці з конструктора ЛЕГО. 

До середини 60-х років на основній фабриці ЛЕГО працювало більше 500 чоловік. Але на цьому компанія не перестала розвиватися. В 1967 році на світ з’явивсякубик «дупло», що став ключовою фігурою в однойменному наборі для дітей молодшого віку. Поки проходили операції з патентування нової розробки компанії, в ній вже думали про відкриття парку LEGOLAND, який з’явився в Данії в 1968 році. 

Крім того, компанію ЛЕГО в цьому році оцінили ще й критики. Вона удостоїлася премії кращої іграшки року в Люксембурзі. 

Якщо говорити про продукцію ЛЕГО тих років, то може здатися, що компанія орієнтувалася виключно на представників чоловічої половини людства. Це не зовсім вірно, оскільки продукція для дівчаток в асортименті ЛЕГО теж була. Наприклад, в 70-і роки випускалися лялькові будиночки з меблями. Проте, навіть сьогодні велика частина продукції ЛЕГО створюється з ухилом на чоловічу аудиторію. І це не дискримінація, просто чоловіки конструктори люблять більше. 

В 1973 році був розроблений знаменитий логотип ЛЕГО, який сьогодні відомий більшості людей на планеті. Після появи нового логотипу компанія стала відкривати виробництво за межами Данії. Першою країною, що побудувала в себе фабрику ЛЕГО, стала Швейцарія. 

До 1977 року компанію ЛЕГО очолював онук Оле Крістіансена Кельд. В цей час з’явилися набори, що містили фігурки з рухомими кінцівками. Саме в 1979 році з’являється перший тематичний набір LEGO - LEGOLAND Space. Космос став лише початком для ЛЕГО. Але дуже успішним початком. 

Асортимент ЛЕГО збільшувався дуже швидко. Але головне - споживачі обожнювали продукцію цієї компанії. Вона була дійсно оригінальною, привабливою, цікавою. В 1980 році любителі ЛЕГО  виразили любов до компанії, побудувавши величезну вежу в 13,1 метри з цього конструктора. Але це була не найвища вежа, створена з конструктора  ЛЕГО. В кінці 90-х років в Москві була побудована вежа з ЛЕГО висотою 24,9 метри, яка увійшла до книги рекордів Гіннесса. 

Успіх космічного, і деяких інших наборів ЛЕГО був приголомшуючим. Але ще більший успіх мав набір “Замок”, який був випущений в 1984 році. Тема середньовіччя виявилася дуже популярною серед прихильників продукції ЛЕГО. 

В кінці 80-х нові набори ЛЕГО з’являлися постійно. Крім того, розвивався і розважальний парк компанії. В 1986 році ЛЕГО стала постачальником іграшок до королівського двору Данії. 

В 1990-і роки ЛЕГО успішно продавалася у всьому світі, але з’явилося багато підробок цих іграшок. Проте, всі вони відрізнялися від оригіналу своєю набагато нижчою якістю а також ціною. 

Зараз компанія ЛЕГО  знаходиться на стадії виходу із затяжної кризи. Прості іграшки втратили свою привабливість у зв’язку з поширенням комп’ютернихігор. Крім того, датська компанія стала справжньою жертвою диверсифікації. Стали з’являтися парфумерні набори ЛЕГО, одяг, і багато іншого, що сильно заважало бренду і приносило лише збитки, які в 2003 році склали близько 300 мільйонів доларів. До того ж у компанії був не дуже ефективно поставлений процес виробництва, через що вона втрачала гроші. Для того, щоб виправити цю ситуацію в ЛЕГО запросили на посаду головного виконавчого директора Йоргена Кнудсторпа, який відразу почав діяти. 

По-перше, він перемістив виробництво в країни, де виробництво було набагато дешевшим. По-друге, відмовився від збиткових проектів і нововведень в компанії. Крім того, Йорген звернув серйозну увагу компанії на мережу Інтернет, де вона могла отримувати нові ідеї від своїх клієнтів. 

Справи в ЛЕГО пішли на поправку. І хочеться вірити, що компанія поверне собі минулу славу, не поступаючись популярністю комп’ютерним іграм.

 зняють їх від інших конструкторів, насамперед великим діапазоном можливостей, багатофункціональністю, сучасними технічними та естетичними характеристиками, використанням їх в різних ігрових та навчальних цілях. При виробництві вживаються натуральні матеріали, серед яких бурштин, шерсть, протеїн, а також інші. В даному випадку відсутні важкі метали, серед яких свинець, ртуть. Дуже міцна пластмаса до впливу слини. І при цьому, ці пластмаси не втрачають своїх якостей з плином часу. Будь-який елемент ЛЕГО розрахований на п'ятдесят тисяч зчеплень. Досить сумнівно, що дитина за своє дитинство встигне так багато разів скласти і розкласти модель. Тобто, моделі ЛЕГО можуть переходити з покоління в покоління, тому як не втрачають жодної зі своїх особливостей на протязі довгого часу. Головним завданням ЛЕГО є винахід не цілих іграшок, а тільки одиничних елементів, які можна збирати і розбирати. Завдяки цьому  дитина має повну свободу дій. Діти вчаться складати моделі і з'єднувати ці іграшки з іншими іграшками, перебудовувати їх, і знову розкладати.

 

 1.3. Вплив конструктора ЛЕГО на розвиток дошкільнят

 

Людина, яка здатна конструктивно мислити, швидко вирішувати логічні завдання, найбільш пристосована до життя, так як швидко знаходить вихід зі скрутних ситуацій, бере раціональне рішення. Вплив конструктивної діяльності на розумовий розвиток дітей вивчав А.Р. Лурія. Ним був зроблений висновок про те, «що вправи в конструюванні мають істотний вплив на розвиток дитини, радикально змінюючи характер пізнавальної діяльності».

      Конструктивна діяльність займає вагоме місце в дошкільному вихованні і є складним пізнавальним процесом, в результаті якого відбувається інтелектуальний розвиток дітей: дитина опановує практичними знаннями, вчиться виділяти істотні ознаки, встановлювати відносини і зв'язки між деталями і предметами.

        У педагогічній практиці широко використовуються різноманітні види конструювання - з деталей конструктора, великогабаритних модулів, з паперу, природних і непридатних матеріалів. З усього різноманіття конструкторів, які використовуються в дошкільному  закладі, мені хотілося б зупинитися на ЛЕГО конструкторі, який представляє собою яскравий, барвистий, поліфункціональний матеріал, що надає величезні можливості для пошукової та експериментально-дослідної діяльності дитини. З його допомогою важкі завдання можна вирішити за допомогою захоплюючої творчої гри, в якій не буде переможених, так як кожна дитина може з нею впоратися. Елементи конструктора ЛЕГО мають різні розміри, різноманітні за формою, прості варіанти скріплення з іншими елементами. Варіантів скріплення ЛЕГО - елементів між собою досить багато, що створює практично необмежені можливості створення різних типів будівель та ігрових ситуацій.

      Для вихователів дитячого садка використання ЛЕГО- конструктора є чудовим засобом для всебічного розвитку дошкільників, що забезпечує інтеграцію різних видів діяльності.

      За допомогою конструктора LEGO вирішуються завдання освітньої діяльності з дошкільниками за наступними напрямками:

         1. Розвиток дрібної моторики рук, стимулюючи в майбутньому загальне мовленнєвий розвиток і розумові здібності.

 Сучасна педагогіка і дитяча психологія прекрасно простежила взаємозв'язок між розвитком мозку і розвитком моторики рук. Очі й вуха - органи, які сприймають інформацію, але закріплення цієї інформації проводиться методом дії. Діяльність мозку безпосередньо пов'язана з дією рук, зі здатністю точного і тонкого маніпулювання ними. Тому такі ігри, як конструктор ЛЕГО, є саме тими методиками, які розвивають мислення в прямому сенсі цього слова.

  2. Навчання правильному і швидкому орієнтуванню в просторі.

          3. Отримання математичних знань про рахунок, форму, пропорції, симетрії.

          4. Розширення своїх уявлень про навколишній світ, архітектуру, транспорт, ландшафт.

  5. Розвиток уваги, здатності зосередитися, пам'яті, мислення.

      Коли дитина намагається зібрати кубики конструктора в єдине ціле, він тренує і розвиває моторику рук. Одночасно задіюються зорові рецептори, і координуються рухи. Так, відбувається розвиток мозкової діяльності, яка поступово розділяється на конструктивне і образне мислення.

          Розвиваючі ігри, подібні ЛЕГО, значною мірою впливають на розвиток образного і конструктивного мислення саме з цієї причини. Але якщо цього роду ігри першого покоління мали вузьку специфікацію, спрямовану виключно на розвиток дрібної моторики, то барвисті кубики ЛЕГО, що випускаються за різними сюжетами, і мають різне спрямування, значно розширили діапазон впливу на мозок дитини.

Наприклад, ЛЕГО Дупла, призначені для дітей молодшого віку, і мають розміри , що в два рази перевищують стандартні, дозволяють розвивати і просторове мислення. А ті кубики ЛЕГО, які містять цифри, відносяться до навчальних. Використання поверхні кубика в навчальних цілях дає прекрасний ефект, тому що таким чином в кубиках поєднується відразу ж кілька функцій, корисних для розвитку всіх видів мислення. Розвиток конструктивного мислення дитини з раннього віку є запорукою швидкого засвоєння шкільного матеріалу в майбутньому.

6. Навчання уяві, творчому мисленню.

Один з проявів творчих  здібностей - вміння комбінувати знайомі елементи по-новому. Робота з ЛЕГО-елементами стимулює і розвиває потенційні творчі здібності кожної дитини, вчить його бачити і  руйнувати, що теж дуже важливо. Руйнувати неагресивно, не бездумно, а для забезпечення можливості творення нового. Ще В.В. Зеленський в класифікації ігор, наводячи приклади конструктивних і деструктивних ігор, говорив, що потреба в руйнуванні зберігається у дитини до кінця дошкільного віку. Але, ламаючи свою власну споруду з ЛЕГО, дитина має можливість створити іншу або добудувати із звільнених елементів деякі її частини, виступаючи в ролі творця!

        7. Оволодіння умінням подумки розділити предмет на складові частини і зібрати з частин ціле.

Конструювання-це вид продуктивної діяльності дошкільника, що передбачає побудову предметів. Його успішність залежить від рівня розвитку мислення і сприйняття дитини. Щоб побудувати конструкцію з будівельного матеріалу, необхідно вміти обстежити об'єкт, розділити його на складові частини -деталі, оцінити їх розмір, просторове розташування, замінити одні деталі іншими в разі потреби. Також для успішності конструювання потрібно вміти представляти майбутній предмет в цілому - з усіх боків, спереду, збоку; особливо уявити невидимі деталі. Виділяють такі види конструювання:

1) конструювання за зразком;

2) конструювання за моделлю;

3) конструювання за задумом;

4) конструювання за умовами - вимогам, яким повинна задовольняти майбутня конструкція (наприклад, певний розмір);

5) конструювання за кресленнями і наочним схемами;

6) конструювання з теми;

Конструювання за зразком полягає в тому, що дітям пропонують зразки будівель, виконаних з деталей конструктора і показ способів їх відтворення. У даній формі конструювання забезпечується пряма передача дітям готових знань, способів дій. У дітей формуються узагальнені способи аналізу об'єктів і узагальнені уявлення про них, необхідні для успішного здійснення конструювання. Велику роль в цьому відіграє засвоєння дітьми схеми обстеження зразків, побудованої за принципом: від загального - до частин - до загального.

Конструювання за моделлю полягає в наступному: дітям у якості зразка пропонують модель, в якій обриси окремих її елементів приховано від дитини. Цю модель діти повинні відтворити з наявного у них конструктора. Таким чином, дитині пропонують певну задачу, але не дають способу її вирішення.

Конструювання за задумом володіє великими можливостями для розгортання творчості дітей, для прояву їх самостійності: вони самі вирішують, що і як вони будуть конструювати. Але створення задуму майбутньої конструкції і його здійснення - досить важке завдання. Задуми дітей нестійкі і часто змінюються в процесі діяльності.

Конструювання за умовами полягає в наступному: не даючи дітям зразка споруди, малюнків і способів її конструювання, визначають лише умови, яким споруда повинна відповідати і які, як правило, підкреслюють практичне її призначення (наприклад, сконструювати міст певної ширини для пішоходів і транспорту). Завдання конструювання в даному випадку виражаються через умови і носять проблемний характер, оскільки способів їх вирішення не дається.

Конструювання за кресленнями і наочним схемами. З деталей конструктора відтворюються зовнішні та окремі функціональні особливості реальних об'єктів, можливості для розвитку внутрішніх форм наочного моделювання. Ці можливості найбільш успішно можуть реалізовуватися при навчанні дітей спочатку побудови простих схем-креслень, що відбивають зразки будівель, а потім, навпаки, практичному конструювання за схемами і кресленнями. В результаті такого навчання у дітей розвиваються образне мислення і пізнавальні здібності, тобто вони починають конструювати і застосовувати зовнішні моделі в якості засобу самостійного пізнання нових об'єктів.

Конструювання за темою. Дітям пропонують загальну тематику конструювання. Вони самі створюють задуми конкретних будівель з конструктора і способів їх здійснення. Основна мета конструювання по заданій темі - актуалізація та закріплення знань і умінь.

8. Навчання спілкуванню один з одним, повага свого і чужого праці.

Педагог керує практичною діяльністю дітей та їх взаємодією, орієнтує дітей на коректну взаємодію в процесі конструювання і в момент обговорення результату роботи. З одного боку, педагог спонукає дитину до активної позиції, ставить його в умови, які спонукають приступити до діяльності. З іншого - виховує відповідальність, вміння підкорятися вимогам колективу, проявляти взаємодопомогу, допомагати тим, кому важко, знаходити способи самовираження. Це дуже важливий результат спільної конструктивної діяльності. Інакше кажучи, педагог вирішує завдання формування і розвитку у дітей комунікативних та регуляторних здібностей і моделювання різних типів взаємодії дітей.

 

 

 

Розділ 2. Умови впровадження конструктора ЛЕГО в

                роботу з дітьми дошкільного віку

 

     2.1. Створення умов для конструктивної діяльності дітей

 

Для конструювання в усіх вікових групах використовується дрібний (настільний) і великий будівельний матеріал, а також кон¬структори, що мають різні за складністю засоби з’єднання деталей: від елементарних іграшок — вкладишів і нанизувачів, що використовуються в групах раннього віку, до досить складних при збиранні дерев’яних і  пластмасових конструкторів для дітей старшого дошкільного віку. Крім  того, для конструктивної діяльності дітей необхідні різні додаткові матеріали і іграшки.

Враховуючи, що при конструюванні з будівельних матеріалів  значна частина деталей йде на виготовлення перекриттів, а іноді обмежена їх кількість не дозволяє споруджувати перекриття у відповідності з дитячими задумами, педагоги пропонують дітям різні за конфігурацією пласти¬ни (квадратні, круглі, трикутні, овальні, багатокутові  та ін. ). Роблять їх з фанери, оргскла, оргаліта, міцного картону чи інших мате¬ріалів. Розмір підбирають довільно. Необхідно тільки враховувати, щоб пластини для дрібного конструктора уміщались в звичайний ящик від будівельного матеріалу, а пластини для великого - не перевищували за довжиною найдовшу деталь в наборі.

Якщо в будівельних наборах не вистачає циліндрів (коліс), то їх роблять  з круглих довгих паличок  різної довжини. Широко використовуються деталі, вирізані з пінопласту і розмальовані в різні кольори (в основному для прикрашання будов).

В роботі з дітьми старшого дошкільного віку за певними темами («Будівлі», «Мости», «Транспорт») використовуються малюнки, ілюстрації, фотографії, схеми. Вони використовуються в якості зразків. Це креслення типу «Добудуй будівлю», «Знайди помилку в кресленні»; зображення складних будівель, що показують дитині етапи їх спорудження; креслення, що дають лише схему предмета  та ін. 

В багатьох дошкільних закладах будівельний матеріал для занять зберігається в методичному кабінеті. В такому випадку необхідно тридцять будівельних наборів для різних вікових груп. Всі деталі розкладають в коробки за формами і кольором. Наприклад: червоні кубики — в одну короб-ку, сині цеглинки — в другу і т. п. На вузеньку частину коробок наклеюють маленькі зображення тих деталей, які в них лежать. Таке зберігання зручне тим, що використовувати матеріал можуть всі вікові групи, значно зменшується час на його прибирання, діти не обмежуються тільки тими деталями, які є в тій чи іншій коробці. Бо в комплекті зазвичай однорідні деталі мають різний колір. І тому як би дитина не намагалася співставити їх за кольором, будівля вийде яскравою.

В деяких дошкільних закладах є  спеціально обладнані кабінети технічної і художньої творчості, де створені умови для організації конструктивної діяльності дітей: розставлені столи, розкладений будівельний матеріал, іграшки і інші додаткові мате¬ріали, підібрані конструктивні ігри-головоломки. А також є можливість показувати дітям слайди, діафільми. На розставлених мольбертах діти можуть намалювати, наприклад, будівлю, машини, мости, а потім використати свої малюнки як зразки для конструювання. На мольбертах зручно демонструвати креслення, схеми, плани і т. п.

 

 

Слід зауважити, що коробки з деталями, що найбільш використовуються дітьми  (цеглинками, кубиками, пластинами) краще ставити ближче до країв столів. Відстань між робочими столами і столами з матеріалом не повинна перебільшувати 1 м, щоб не витрачати час на зайві рухи. Подібне проведення занять зручне тим, що коробки з будівельним матеріалом не заважають дітям працювати, збільшується корисна площа столів для конструювання, полегшується аналіз споруд, оскільки всі вони на виду (порожні коробки не відмежовують будівлі).

          Щоб будівельним матеріалом було зручно користуватися у вільний від занять час, для нього відводять певне місце. 

В групах молодшого дошкільного віку настільний будівельний матеріал частіше розміщують на полицях, які стоять на двох вузьких столах чи висять над ними. Його розкладають за кольором і  формою (прямо на поличках), щоб діти могли швидко відібрати необхідні деталі, а потім прибрати їх на місце. Кількість деталей і місце для роботи повинно бути розраховано для одно-часного конструювання 4-5 дітей. Для обігравання побудов також розставляються дрібні  іграшки (ялинки, прапорці, мотрійки, тваринки, машинки і ін.).

Великий будівельний матеріал зберігають на стелажах, на низько підвішених полицях, платформах, в коробках. Його також розкладають за формою. Під полицями чи поруч з ними розставляють великі транспортні іграшки та іграшки, необхідні для гри (ляльки, собачки, ведмеді і ін.). Місце для конструювання бажано обладнати окремо від постійного руху дітей і дорослих.

В групах середнього дошкільного віку будівельний матеріал зберігають  в коробках, в яких він придбаний. Дрібні іграшки можна не розставляти на полицях, а також  прибрати в коробки. Великий будівельний матеріал зберігають в шафах, на підвісних полицях (в відкритому вигляді).Чим більші деталі, тим нижче вони розміщуються.

В старших групах спеціального місця для конструювання не ви¬діляють, а використовують ті ж столи, за якими діти займаються чи інші вільні.

Дрібний будівельний матеріал зберігають  в коробках, в яких він був придбаний і на деталі не розбирають. Великий будівельний матеріал зазвичай прибирають в закриті шафи і стелажі. Пластини як настіль¬ного, так і великого будівельного матеріалу знаходяться там же. Дрібний будівельний матеріал для обігра¬вання складають в коробки.

 

 

2.2. Використання конструктора ЛЕГО в різних видах діяльності 

       дітей

 

Діапазон використання ЛЕГО з точки зору конструктивно-ігрового значення для дітей досить широкий.

ЛЕГО - конструктор широко використовується на заняттях з конструювання і вирішує наступні завдання: розвиває розумові процеси (аналіз, синтез, порівняння, узагальнення і т.д.). Досить ефективним засобом активізації мислення служить конструювання за моделями, за схемами, кресленнями, планом, зразком, по пам'яті. Розвитку уяви сприяє конструювання за задумом, з певної теми (наприклад «Місто», «Меблі», «Тварини», «Транспорт», «Гараж» і т.д.). Дитина створює нові образи, спираючись на наявні уявлення про об'єкт, по ходу задуму уточнює і удосконалює конструкцію, тим самим виявляючи творчість. Конструктивна діяльність вимагає відносно високої зосередженості уваги у дітей. Перш ніж приступити до створення конструкції, необхідний точний розрахунок, продуманість, певна послідовність і точність в роботі. У процесі виконання конструкції у дошкільнят розвивається вміння довести почату справу до кінця, контролювати свою діяльність і отримувати якісний результат, що є дуже важливим при навчанні в школі. Активізації уваги сприяє конструювання за планом, схемою, зразком, добудовування до цілої фігури («Побудуй будинок за кресленням», «Віднови зламаний міст», «добудую будинок (гараж, машину і т.д.) за зразком».

На заняттях з математики ЛЕГО використовується з метою закріплення та розвитку навичок прямого і зворотного рахунку, порівняння чисел, знання складу числа, геометричних фігур; уміння орієнтуватися на площині, вміння класифікувати за ознаками; можна використовувати як умовну мірку при порівнянні предметів по довжині, ширині, масі («Знайди відсутню фігуру», «Різнокольорові доріжки», «Продовж числовий ряд», «Де більше?» і т.д.).

На заняттях з ознайомлення з навколишнім ЛЕГО використовується в експериментальній діяльності як матеріал, з якого зроблений конструктор («З чого зроблено?», «Знайди такий же», «Чим схожі і чим відрізняються?», «Розкажи про властивості предмета» і т. д.). За допомогою ЛЕГО діти передають у будівлях отримані знання та враження від занять, екскурсій, спостережень і прогулянок. Отримані конструкції поєднують у тематичну споруду «Моє місто», «Моя вулиця», «Тварини Африки» і т.д., які надалі використовуються не тільки на заняттях, але і в самостійно-ігровій діяльності дітей і сприяють розвитку комунікативних навичок.

Використовувати конструктор можна і на фізкультурних заняттях, на заняттях з підготовки до навчання грамоті. У наборах є чоловічки в різнокольорових костюмчиках. Чоловічки в червоних платтячках можуть зображати голосні звуки. Тверді приголосні - чоловічки в синіх костюмчиках, м'які приголосні - в зелених. Діти люблять вибирати чоловічкам імена (звичайно, з непомітною допомогою педагога). Наприклад, чоловічків у синіх костюмчиках можна назвати «С» або «Т». Педагог пояснює дитині: «Дивись, він у синьому костюмчику, тому що він - приголосний і твердий». А потім, для закріплення, ставить запитання: «А якого кольору костюмчики у твердих приголосних?»

        Крім занять ЛЕГО - конструктор можна включати в широкий спектр життєвих подій дитячого садка: ЛЕГО - свята і розваги, оформлення груп до свят, що є потужним джерелом формування у дітей інтересу до конструювання.

Будівлі з ЛЕГО можна використовувати в іграх-театралізаціях, в яких вміст, ролі, ігрові дії обумовлені сюжетом і змістом того чи іншого літературного твору, казки і т. д., а також є елементом творчості. Найчастіше основою ігор-театралізацій є народні казки: «Ріпка», «Колобок», «Теремок», та ін. У дитини з'являється можливість створити власного колобка або вовка і наділити свій персонаж тими якостями, якими він хоче. Діти починають створювати цікаві споруди і декорації, вкладаючи в них своє ставлення. Діти вибирають різні ЛЕГО-елементи для окремих частин тіла героїв, підкреслюючи тим самим їх індивідуальні якості. Ігри-театралізації, з створеними ЛЕГО-персонажами дуже подобаються дітям: вони створюють умови для розвитку мови, творчості і сприятливо впливають на емоційну сферу. За допомогою героїв казки, виконаних своїми руками, дитині легше розкрити свої індивідуальні особливості. На тлі розвитку сюжетно-рольової гри у дітей розвиваються творчі здібності, мовна активність, формується пізнавальний інтерес, що в цілому спрямоване на формування навчальної діяльності.

      Створені ЛЕГО - споруди діти використовують в сюжетно рольових іграх. Наприклад, два хлопчики споруджували будівлі з ЛЕГО. Спочатку вони зробили поїзд, потім - тунель і міст. Після цього вони почали гру: поїзд заїжджав в тунель, переїжджав через міст і т. д. Але самостійно цей вид діяльності може розвинутися тільки у старших дошкільників з нормальним психофізичним розвитком при дотриманні певних умов. Для розвитку повноцінної конструктивної творчості необхідно, щоб дитина мала попередній задум і могла його реалізовувати, уміла моделювати. Задум, реалізований в будівлях, діти черпають з навколишнього світу. Тому чим яскравіше, емоційніше будуть їхні враження про навколишній світ, тим цікавіше і різноманітніше стануть споруди. ЛЕГО допомагає бачити світ у всіх барвах. 

      Використання ЛЕГО - елементів в дидактичних іграх і вправах. На основі вже описаних в загальній і спеціальній педагогіці дидактичних іграх педагог може розробити різні посібники і використовувати їх для проведення вправ з метою розвитку та корекції мовлення і психічних процесів у дітей, розвитку інтересу до навчання, формування комунікативної функції. 

Наприклад, гру «чудовий мішечок», в якій у дітей розвиваються тактильне сприйняття форми і мова, можна проводити з ЛЕГО. Педагог поміщає різноманітні деталі в «чудовий мішечок» і просить знайти елемент певної форми - овал (цеглинка 2x4, чобіток і т. Д.).

Хороші результати дає проведення гри «Запам'ятай і повтори», спрямованої на корекцію пам'яті, мислення й мови дітей. Педагог виконує ЛЕГО-споруду, докладно розбирає з дітьми, з яких деталей вона складається, а вони по пам'яті її відтворюють. В кінці гри проводиться аналіз результатів.

    За аналогією можна розробити масу цікавих ігор та вправ, в яких використовуватимуться яскраві красиві деталі ЛЕГО.

    Своєчасне оволодіння конструктивно-ігровою діяльністю виявляється важливим і в плані створення готовності до подальшого навчання в школі. У дошкільнят формуються необхідні для майбутнього навчання передумови: пізнавальний розвиток, уміння і бажання працювати, виконувати завдання відповідно до поставленої мети, доводити його до кінця, планувати майбутню роботу.

 

 

2.3. Методика організації занять з ЛЕГО-конструювання

       в дитячому садку

 

       Для формування дитячої  конструкторської  творчості за допомогою ЛЕГО- конструювання необхідно виконання трьох умов.

Перша  умова - організація цілеспрямованої системи навчання, що включає три етапи:

а) створення умов для широкого самостійного дитячого експериментування з новим матеріалом;

б) надання дітям можливості вирішувати завдання, спрямовані на розвиток уяви і на формування узагальнених способів конструювання;

в) організація самостійного дитячого конструювання за задумом.

Така система хороша для навчання дітей п'яти-семи років. З дітьми ж молодшого дошкільного віку (три-чотири роки) з метою залучення їх до конструювання і формування інтересу до цієї діяльності найкраще організувати «сюжетне» конструювання, засноване на розігруванні з допомогою вихователя близьких дітям сюжетів.

 

 

 

Друга умова - використання в навчанні конструкторського матеріалу, що має прості нетрудомісткі способи кріплення і дозволяє дітям експериментувати, вести широку орієнтовно-пошукову діяльність, знаходити варіанти вирішення однієї і тієї ж задачі і втілювати їх різноманітні задуми, в тому числі і сюжетні. Цій умові сприяє наявність в наборах великих пластин-підставок (якогось поля), які об'єднують різні дитячі конструкції просторово і сюжетно.

Третя умова - організація конструювання в тісному взаємозв'язку з іншими видами дитячої діяльності, і насамперед з грою, твором казок і різних історій, малюванням.

 

Методика організації занять з дітьми трьох-п'яти років

 

      Трирічним дітям спочатку краще дати можливість самим познайомитися з деталями простого конструкторського набору шляхом практичного експериментування з ними. З цією метою можна використовувати, наприклад, набір «Стандартний комплект цеглинок LEGO DUPLO», що складається з безлічі (104 шт.) яскравих об'ємних деталей чотирьох основних кольорів (червоний, синій, жовтий, зелений), що мають різну геометричну форму. Кількість деталей дозволяє об'єднати дітей по підгрупах (4-5 чоловік).

Для першого практичного знайомства з новим матеріалом важливо надати достатньо місця, щоб в середині розміщувалося велика кількість деталей, а навколо вільно діяли діти. При цьому необхідно забезпечити кожній дитині підгрупи можливість вільно взяти будь-яку деталь.

Через відому велику здатність до наслідування дітей цього віку часто буває так, що вибрав один, хочеться мати й іншому. Але вихователь не повинен відразу ж приходити на допомогу і давати із загального набору таку ж деталь (може бути, іншого кольору). Краще запропонувати самій дитині пошукати таку ж деталь, що важливо для розвитку у нього сенсорики, орієнтовної діяльності, певної самостійності. І тільки в тому випадку, якщо дитина сама не впоралася, вихователь може прийти на допомогу: відібрати кілька деталей (3-4) і запропонувати з них вибрати потрібну (як правило, діти з цим справляються).

Як показує досвід, діти спочатку не схильні розглядати деталі; вони відразу ж починають їх об'єднувати, намагаючись щось зробити. При цьому багато хто з них приставляє одну деталь до іншої або ставить їх один на одного, не скріплюючи між собою. Але через те, що деталі мають нерівні поверхні (опуклості і угнутості), діти змушені повертати їх по багато разів, щоб знайти рівні сторони. Деякі діти намагаються докласти деталі один до одного нерівними сторонами, у когось раптом пази збігаються зі штифтами і деталі скріплюються між собою. Ця мить є відкриттям для дітей: вони радісно починають всім показувати і повторювати дію сполуки. Тоді й інші діти підгрупи починають робити те ж саме.

Однак потрібно мати на увазі, що в підгрупі можуть виявитися діти, які мають досвід гри з такого типу конструктором. Вихователю важливо визначити це заздалегідь і виділити таких дітей в окрему підгрупу для того, щоб інші мали можливість зробити для себе відкриття способу кріплення. Після того, як спосіб кріплення деталей став надбанням всіх дітей, їх можна об'єднувати.

В результаті практичних дій діти, з'єднуючи кілька деталей, отримують різні конструкції; позначають їх словом («машина», «трамвайчик», «кораблик» тощо) і діють з ними. Часто, додаючи деталі до вже наявної конструкції, діти отримують або нову конструкцію («... тепер це будиночок»), або нові її якості («... тепер це великий літак, він швидко літає»).

На наступних двох-трьох заняттях вихователь використовує або той же конструктор, доповнюючи його дрібними деталями, або інший - «Великий базовий набір LEGO DUPLO», в якому вже 146 деталей, у тому числі:домашні тварини, чоловічки, машинки і деталі з нанесеними на них малюнками. З підгрупами дітей він організовує сюжетне конструювання, розігруючи разом з ними нескладні ситуації: наприклад, будують поїзд, і люди їдуть в ньому на дачу; далі будують дачу, і люди там живуть, відпочивають на лавочках, годують курочок і т.п. Або будують гараж, в який діти ставлять машинки, деякі з них діти конструюють самі.

         Будь-яка дитяча конструкція несподівано може стати новою темою для сюжетного конструювання. Вихователю важливо її підхопити і розвинути.

          Велике значення в цьому віці має залучення дітей до складання деталей в коробки. При цьому дітям можна запропонувати різні підстави для складання, наприклад, колір: «... спочатку складаємо всі зелені деталі, а тепер - жовті» і т.п. (колір діти можуть вибрати самі); розмір: «... спочатку кладемо найбільші, потім - трохи менше і найменші» і т.п. Цю процедуру можна перетворити на цікаве для дітей заняття: попередньо розподілити, хто з дітей розбирає конструкції (їх може бути двоє), хто - збирає деталі і подає, а хто - укладає їх в коробку. Вихователь може бути рівноправним учасником.

Отже, на кількох заняттях діти самостійно і з допомогою вихователя знайомляться з новим конструкторським матеріалом і його властивостями, практично його випробують. І вже поза організованих занять діти самі із задоволенням грають і конструюють, використовуючи набутий досвід.

З чотирирічними дітьми організовується більш цілеспрямована робота, пов'язана з акцентуванням їхньої уваги на процесі конструювання. При цьому використовують і ігрові прийоми, завдяки чому цей процес стає мотивованим і цікавим.

У цьому віці у дітей можна формувати вміння виділяти в предметах їх просторові характеристики: «високий-низький», «широкий-вузький», «довгий-короткий». (Подібну роботу проводять і з використанням будівельного матеріалу.) Дітям пропонують побудувати коротку і довгу доріжки; широкі і вузькі ворота (дороги) для машин різних розмірів; високі та низькі паркани, башточки та ін. - тільки тепер шляхом скріплення деталей. Цьому можна присвятити три-чотири заняття, і в кінці кожного з них корисно обігравати готові конструкції, використовуючи машинки, фігурки тварин, різних чоловічків.

На останньому занятті всі будівлі дітей можна об'єднати, зручно розташувавши їх по відношенню один до одного, і організувати гру.

      Спочатку діти можуть не називати просторові характеристики, але, даючи завдання типу «А тепер побудуй високу вежу, ... широкі ворота, щоб ось такі машини могли б проїхати ...», вихователь бачить, розрізняють їх діти чи ні. До кінця року майже всі діти можуть не тільки розрізняти просторові характеристики предметів, але й називати їх. Цьому також сприяє і конструювання з будівельного матеріалу.

Все це дуже важливо для розвитку не лише просторового орієнтування, а й самої діяльності конструювання. Надалі, конструюючи той чи інший об'єкт, діти попередньо в процесі його створення приміряють іграшку (машинку, качечку, матрьошку і т.п.) до ще не закінченої споруди. Часто можна при цьому чути дитячі висловлювання типу «... ні, треба ще вище, а то машина не проїде». Це говорить про те, що у дітей починає формуватися вміння виділяти в предметах їх просторові характеристики - висоту, довжину, ширину - і співвідносити предмети між собою за цими характеристиками.

При цьому у більшості дітей проявляється великий інтерес до процесу створення об'єктів, він стає більш цілеспрямованим і тривалим. Це говорить про зародження у дітей конструювання як діяльності. До п'яти років діти вже здатні замислити досить просту конструкцію, назвати її і практично створити.

 

Методика організації занять з дітьми старшого дошкільного віку

 

Спочатку краще використовувати вже знайомі дітям конструктори, і насамперед базові набори, а тематичні - тільки як додатковий матеріал.

Якісні зміни, що відбуваються в діяльності п'ятирічних дітей, дозволяють надалі ставити перед ними проблемні завдання, спрямовані на розвиток уяви і творчості. Для занять дітей доцільно ділити на підгрупи (по 5-6 дітей у кожній).

Так, на першому занятті цього етапу навчання кожної дитини дають Г-подібну фігуру, зроблену з деталей конструктора, і кажуть: «Це - недобудована конструкція чогось. Я почала будувати, а ви відгадайте, що я хотіла зробити, і добудуйте. Але перш ніж почати конструювати, скажіть мені на вушко, що ви будете робити ». Діти спочатку розглядають фігуру, перевертають її, іноді по кілька разів; деякі з них беруть інші більш дрібні деталі і приставляють до неї і т.д. І тільки після такого «практичного» обдумування (а вихователю важливо не квапити дітей з відповіддю) називають те, що, на їхню думку, почав робити вихователь. І далі, шляхом добудовування заданої основи, діти створюють різні, як правило, структурно прості конструкції: літак, лавку, будиночок і т.п. Вихователь схвалює дитячі рішення, а потім каже, що вона почала робити і не літак, і не лавку, а щось інше. Це викликає у дітей здивування. Вихователь пропонує подумати, що ж це могло бути. Діти починають або перебудовувати свою модель, видозмінювати її, або розбирати і конструювати заново. В результаті діти на одній Г-подібної основі можуть створити кілька різних конструкцій.

 

          На наступних заняттях в якості основи недобудованої конструкції можна давати інші фігури: Т- і П-подібні, а також довгий тонкий і короткий товстий бруски, складені з декількох деталей конструктора. Завдання повторюються.

 Уже на другому занятті діти діють більш впевнено, а деякі з них пропонують відразу 2-3 варіанти конструкції. При цьому задана фігура залишається основою, яку діти доповнюють для отримання нової конструкції. Інакше кажучи, діти освоюють спосіб «опредмечування» основи як спосіб побудови образу майбутньої конструкції.

          До четвертого заняття діти починають використовувати задану фігуру не тільки як основу, але і як деталь нової конструкції. Наприклад, довгий брусок - це труба великого пароплава або стовп, на якому тримаються каруселі, і т.п. Це говорить про те, що задум (образ) будується способом «включення» заданої фігури не в якості основи, як було раніше, а як елемента загальної конструкції. А це - показник більш високого рівня розвитку уяви, творчості (після 5 років).

Зауважимо, що в цей же час діти починають освоювати конструювання з природного матеріалу і будувати художні образи цими ж способами. Отриманий дітьми досвід, безумовно, допомагає їм при творчому вирішенні завдань на добудовування фігури з деталей конструктора. Інакше кажучи, способи побудови образу стають узагальненими, і діти користуються ними самостійно в будь-якому вигляді конструювання.

          На останньому занятті з цієї серії дітям можна дати всі вже знайомі їм основи і запропонувати вибрати загальну тему (наприклад: зоопарк, аеродром, місто тощо) та створити свої конструкції відповідно до теми.

          А далі дітям (ближче до 6 років) можна пропонувати конструювання за умовами:  побудувати  міст  для пішоходів через певну річку; багатоповерховий на два під’їзди  житловий будинок; вулицю з двостороннім рухом і світлофором; зробити підйомний кран з кабіною для шофера і т.п.

          На наступному етапі діти можуть конструювати за задумом: вони самі придумують тему, самі відбирають матеріал, домовляються, хто що буде робити, і т.п.

Для сюжетного колективного конструювання важливо створювати необхідні умови: вибрати разом з дітьми місце (килим, кілька складених столів тощо), забезпечити великими пластинами-підставками та додатковими тематичними наборами «LEGO DACTA» типу «Міський транспорт», «Люди світу» , «Домашні тварини» та ін.

Висновки

          Дошкільний вік - початковий етап становлення особистості. У цей період закладається: розвиток здібностей до конструювання який активізує розумові процеси дитини, народжує інтерес до творчого вирішення завдань, винахідливості і самостійності, ініціативності, прагнення до пошуку нового й оригінального. Творча  діяльність завжди приваблива для дитини і змушує її думати, оскільки пов'язана зі створенням чогось нового, відкриттям нового знання або своїх нових можливостей.

       ЛЕГО - конструювання, як і інші види діяльності сприяє розвитку не тільки дрібної моторики, а й розвитку мовної активності у дошкільнят. Особливість конструктивної діяльності полягає в тому, що вона, як і гра, відповідає інтересам і потребам дитини дошкільного віку. Вона дає можливість діяти з геометричними тілами, на практиці пізнавати їх колір, форму, величину, засвоювати правильні назви деталей, удосконалювати сприйняття просторових відносин. Ігрова форма занять сприяє розвитку у дітей пізнавального інтересу, дозволяє вберегти від зайвого дидактизму, стомлення, активізує часту зміну позицій.

     Працюючи з конструктором, можна будувати моделі і при цьому навчатися, граючи і отримуючи задоволення. Коли придумуєш моделі сам, відчуваєш себе професійним інженером, механіком, будівельником або великим конструктором. І це здорово! Це дає повну свободу дій. Робота є жвавою і цікавою і відкриває абсолютно нові перспективи, де немає меж фантазії.

       ЛЕГО допомагає дітям втілювати в життя свої задумки, будувати і фантазувати, захоплено працювати і бачити кінцевий результат своєї роботи.

Конструювання сприяє розвитку мислення, спритності, а також інтелекту, уяви та творчих задатків. Сприяє формуванню таких якостей, як уміння концентруватися, здатність співробітничати з партнером, і найголовніше - почуття впевненості в собі. Якщо з дитинства прагнути до пізнання - це перейде в уміння вчитися конструювання направлено і сприймати нове з великим інтересом.

 

Інновації у формуванні логіко-математичної

компетентності дітей (Блоки Дьєнеша)

У сучасній  психології  існують різні позиції щодо становлення  логічних структур мислення у дітей. Усі вони підтримують думку про те,що основи цієї структури закладаються саме в дошкільному дитинстві.

 Але прихильники одного з напрямків вважають, що процес структуризації логічного мислення відбувається природно, без  зовнішньої стимуляції, а прихильники іншого − наголошують на необхідності  організації цілеспрямованого педагогічного впливу, який сприятиме  логічному розвитку дітей.            

Для нас, педагогів – дошкільників Базовий компонент дошкільної освіти визначає одним з пріоритетних напрямків у роботі ДНЗ саме логіко-математичний  розвиток дошкільників.

Виходячи з положень Базового компонента дошкільної освіти, педагог має озброїти дитину вмінням жити, сприймати життя в цілісності. Це значно складніше, ніж окремо формувати систему знань і вмінь із математики, природи, грамоти. Дитина не володітиме істинним світоглядом, якщо не вмітиме цілісно сприймати світ. Саме тому блок логіко-математичних умінь включає кожна сфера.

Цікавими посібниками для формування у дітей логіко – математичної компетентності  є «Логічні блоки» - розроблені венгерським математиком Золтаном Дьенешем. Власне, сама гра не нова – понад 30 років із нею працюють вихователі дитячих садків різних країн світу. Цікаві вона тим, що прийнятна для роботи з дітьми протягом усього дошкільного дитинства, а також зорієнтована на індивідуальний підхід до дитини. Тож розглянемо її детальніше.

 Блоки Дьенеша

 У методичній і науково-популярній літературі цей матеріал можна зустріти під різними назвами: * "логічні постаті" (Фідлер М.), "логічні кубики" (Копилов Р.), "логічні блоки" (Столяр А.). Однак у кожній з назв підкреслюється спрямованість в розвитку логічного мислення.  У сучасній практиці роботи з дітьми у дитячому садку та початковій школі знаходять місце два види логічного дидактичного матеріалу: об'ємний і площинний. За кожним із цих видів закріпилася своя назва. Об'ємний логічний матеріал іменується логічними блоками, площинний логічними постатями.

 Логічні блоки Дьенеша * представляють собою набір з 48 об’ємних логічних блоків, які розрізняються чотирма властивостями:

- формою (круглі, квадратні, трикутні, прямокутні),

-  кольором (червоні, жовті, сині),

- розміром (великі і маленькі),

- товщиною (товсті і тонкі).

* У наборі немає навіть двох фігур, однакових за всіма властивостями.

Маленьких дітей більшою мірою приваблюють логічні блоки, оскільки вони забезпечують виконання більш різноманітних предметних дій.

Взагалі дана теорія створена Дьенешем для дітей віком від 3 до 8 років.

Перш ніж приступити до ігор і вправ, надайте дітям можливість самостійно познайомитися з логічними блоками. Нехай вони використовують їх на свій розсуд у різних видах діяльності. У процесі різноманітних маніпуляцій з блоками діти встановлюють, що вони мають різну форму, колір, розмір, товщину. Загострювати увагу дітей на терміні «блок» не має сенсу, адже у сприйнятті дитини блок передусім носій форми, тобто геометрична фігура. Тому в спілкуванні з дітьми доцільніше користуватися словом «фігура», хоча цілком допустимо і використання слова «блок».

Після такої самостійного знайомства з блоками можна  перейти до ігор і вправ.

Залежно від віку дітей можна використовувати не весь комплект, а певну частину: спочатку блоки, різні за формою і кольором, але однакові за розміром та товщиною (12 штук), потім різні за формою, кольором й розміром, але однакові за товщиною (24 штуки), і наприкінці повний комплект блоків (48 штук). Це дуже важливо. Адже що різноманітніший матеріал, то складніше абстрагувати одні властивості від інших, отже, і порівнювати, і класифікувати, і узагальнювати.

Для найменших дошкільнят існують спеціальні ігрові альбоми, в яких представлені різні ігри, що сприяють розвитку предпосилок логічного мислення, де фігури накривають відповідні елементи, перетворюючи двомірну картинку в об’ємну панораму. 

З логічними блоками дитина виконує різні дії: викладає, змінює місце, прибирає, ховає, шукає, розподіляє між  "посвареними" іграшками та т.п., а по ходу дій,  розмірковує.

Наприклад:

1. Всі фігурки складаються в мішок. Попросіть дитину на дотик дістати всі круглі блоки (усі великі або всі товсті).

2. Всі фігурки знову ж складаються в мішок. Дитина дістає фігурку з мішка і характеризує її по одній або декількох ознаках. Або називає форму, розмір або товщину, не виймаючи з мішка.

3. Викладіть три фігури . Дитині потрібно здогадатися, яка з них зайва і за яким принципом (за кольором, формою, розміром або товщині).

4. Знайди всі фігури, які не такі, як ця за кольором (розміром, формою, товщиною).

Для проведення деяких ігор й вправ слід додатково приготувати допоміжний матеріал іграшки-персонажі, обручі, тощо. Ось для прикладу інша гра, яка навчить розбивати множину по двох, трьох сумісних властивостям, робити логічні операції:  не, і, або.

 

У лісі переполох! Лисиця, Вовк і Ведмідь ніяк не можуть поділити подарунки діда Мороза! Дід Мороз сказав узяти лисиці усі маленькі подарунки, ведмедеві – усі товсті, а вовкові – круглі.

Але ось біда, є подарунки і круглі і маленькі одночасно. Їх повинні узяти і лисиця і вовк! А є подарунки і круглі, і маленькі, і товсті! Ними можуть грати усі звірі разом.

Три пересічні обручі(стрічечки, вірьовки) допомогли нам розібратися – з’ясувати, де чиї подарунки, хто чим може користуватися на правах спільної власності! 

Використовуючи блоки Дьенеша із старшими дошкільниками, головне завдання дорослихзапастися терпіннямрозібратися в особливостях методикиа також навчитися використовувати наочні посібники.

 Поруч із логічними блоками у роботі застосовуються картки (5x5), 11 карток, що підтверджують наявність у предмета тієї чи іншої властивості (наприклад, червоний…), і ще 11 карток, що вказують на заперечення тієї чи іншої властивості (наприклад, не квадратний…).

Використання карток дозволяє розвивати в дітей з віком спроможність до заміщення і моделювання властивостей, вміння кодувати і декодувати інформацію про неї. Ці здібності й уміння розвиваються у виконанні різноманітних предметно-ігрових дій. Так, підбираючи картки, які "розповідають" про кольори, форми, величину чи товщину блоків, діти вправляються в заміщенні і кодуванні властивостей. У процесі пошуку блоків із властивостями, зазначеними на картках, діти опановують умінням декодувати (розшифровуватиінформацію про неї. Викладаючи картки, які "розповідають" про всі властивості блоку, малята створюють його своєрідну модель.

Картки-символи допомагають дітям вийти з наочно-образного до наочно-схематичного мислення, а картки з запереченням властивостей стають містком до словесно-логічного мислення.

Ігри й вправи з логічними блоками ви можете пропонувати дітям під час занять й у вільні години, як у дитячому садку, так і вдома. Якщо  ви доповните їх іншими розвиваючими іграми і ігровими завданнями, "наситите" новими ігровими завданнями, діями, сюжетами, ролями тощо, то цим лише допоможете дітям подолати інтелектуальні труднощі.

Усі логіко – математичні ігри потрібно розглядати як певну систему з поступовим ускладненням завдань.

І рівень- ігри на виявлення вміння  оперувати однією властивістю блоку (колір, форму, величину, товщину) - порівнювати, класифікувати і узагальнювати предмети по одній  з цих властивостей.

ІІ рівень - ігри та вправи на оволодівання уміннями аналізувати, порівнювати, класифікувати і узагальнювати предмети відразу за двома властивостями (кольором і формою, формою і розміром, розміром і товщиною і т. д.),

ІІІ рівень - за трьома властивостями (кольором, формою і розміром; формою, розміром і товщиною; кольором, розміром і товщиною)

ІУ рівень - за чотирма властивостями (кольором, формою, розміром і товщиною).

При цьому в одній і тій же вправі легко можна змінювати ступінь складності завдання з урахуванням можливостей дітей (диференціація).

.  Наприклад, кілька дітей будують доріжки від хатинки ведмедя, щоб допомогти Маші втекти до дідуся і бабусі. Але одна дитина будує доріжку так, щоб у ній не було поруч блоків однакової форми (оперування однією властивістю) *, інша - щоб не було поруч блоків, однакових за формою та кольором (оперування відразу двома властивостями) *, третя  - щоб поруч не було однакових за формою, кольором і розміром блоків (оперування одночасно трьома властивостями) *.

Усі ці ігри та вправи не адресуються конкретному віку. Адже діти одного календарного віку можуть мати різний психологічний вік. Хтось із них трохи пізніше чи раніше від інших ровесників сягає наступного рівня інтелектуально розвитку, проте кожен має пройти всі ці щаблі. Тому, щоб розпочати роботу з дітьми, слід встановити, на якій сходинці інтелектуальної драбини перебуває кожен малюк. Зробити це нескладно.

Орієнтуючись на приблизний рівень розвитку, запропонуйте йому одну—дві вправи (гри). Якщо не справляється із завданням, запропонуйте простіше (попереднє) за складністю завдання, і так до того часу, поки не вирішить завдання. Самостійне й успішне вирішення і буде тією сходинкою, від якої слід почати підйом.

Перевіривши в такий спосіб кожну дитину, ви отримаєте досить ясну картину рівня розумових умінь дітей. І це допоможе організувати заняття з урахуванням рівня розвитку кожної дитини.

Коли дитина легко і безпомилково справляється з завданнями на певному щаблі — це сигнал до того що, що їй слід запропонувати ігри та вправи наступної групи складності. Проте переводити дитину до наступних ігрових вправ можна лише в разі, коли вона "виросла" із попередніх, тобто, що вони їй не становлять праці. Якщо ж перетримати  дітей на певному щаблі чи передчасно дати складніші ігри та  вправи, то інтерес до занять зникне. Діти тягнуться до розумових завдань тоді, коли вони їм труднуваті, але здійсненні.

Важливо пам'ятати, що розумові вміння, як і всі  інші уміння, виробляються в процесі багаторазових вправ. При цьому кількість цих вправ для різних дітей різна. Для того,  щоб дитина не втратила  інтерес до розумових завдань кожна гра і вправа містить кілька ігрових і практичних завдань, які можна запропонувати дитині.  Наприклад, прокласти доріжки між будиночками  Ніф-Ніфа, Наф-Нафа і Нуф-Нуфа, змайструвати новорічну гірлянду,  побудувати міст через річку і т.д.

Інтелектуальна  подорож буде більш захоплюючою і радісною для дітей, якщо, по-перше, завжди пам'ятати про те, що дорослий повинен бути рівноправним учасником ігор або вправ, здатним, як і дитина, помилятися, і по-друге, якщо не поспішати вказувати дітям на помилки, а надавати їм можливість виправляти їх самим.

Для подальшого засвоєння ознак геометричних фігур використовують спеціальні карточки, або самостійно виготовлені, на яких графічно зображені  ознаки фігур за допомогою малюнків.

 Ці знаки малюються на квадратних карточках розміром 5х5. Їх вигляд може бути різним, головне, що передавали основні властивості блоків (фігур). За допомогою цих знаків діти характеризують якості геометричних фігур. Якщо наприклад,  дитина вибрала великий синій товстий квадрат то  в такому разі підійде  така карточка *        

Для  дітей це буде зовсім нове. Вони будуть здивовані тим, що можуть «читати» якою є геометрична фігура.

                 Цікавість дітей до того, що вони можуть «диктувати», «записувати» і «читати» про ознаки  геометричних фігур не згасатиме дуже довго. Вони із задоволенням робитимуть це протягом дня і за своїм бажанням.

                  Після того, як діти навчились користуватись цими позначками і характеризувати кожну геометричну фігуру , вихователі пропонують  дітям спробувати «записувати» ознаки  фігур. Для цього  роздають дітям аркуш   паперу,  * на якому  намальована таблиця, яка складалась з двох рядків по чотири клітинки, в яких діти повинні були самі намалювати знаки коду.

                 Дидактична гра полягала в тому, що діти повинні «закодувати» та «записати» ознаки  геометричної фігури, яку дістали  із «чарівного» мішечка.

Але спочатку пояснюють дітям, що необхідно малювати знаки коду з першої верхньої лівої клітинки , і просять показати цю клітинку на своїх таблицях. * Спочатку дитина в відведеному місці записує яку форму має геометрична фігура *

В наступній клітинці  просимо  дітей, щоб вони відмітили величину геометричної фігури: велика чи маленька.*

В третій клітинці повинен бути зображений колір геометричної фігури.*

В четвертій клітинці повинна бути закодована товщина геометричної фігури: товста чи тонка. *

Закодувавши ознаки геометричної фігури дітей просять  прочитати по таблиці, якою ж була дана фігура.

Наступного разу  намагайтесь залучити в гру перш за все тих дітей, які були відсутні, а також тих, для кого це завдання було важким в перший раз.

Щоб дітям було зручніше і цікавіше, можна виготовити карточки, якими діти могли б користуватися не витрачаючи час на малювання. 

 

Коли діти зрозуміли спосіб кодування та декодування інформацію про фігуру, можна використовувати наступні ігри.


 

ПАЛИЧКИ КЮІЗЕНЕРА. ЩО ЦЕ І ЯК ЇХ ВИКОРИСТОВУВАТИ. ІДЕЇ ІГОР І ВПРАВ

Бельгійський вчитель початкової школи Джордж Кюїзенер (1891-1976) розробив універсальний дидактичний матеріал для розвитку у дітей математичних здібностей. У 1952 році він опублікував книгу “Числа і кольори”, присвячену своєму навчальному посібнику.

Палички Кюїзенера – це набір паличок для лічби, які ще називають «числа в кольорі», «кольоровими паличками”, “кольоровими числами”, “кольоровими лінієчками”. У наборі містяться чотиригранні палички 10 різних кольорів і довжиною від 1 до 10 см. Розробив Кюїзенер палички так, що палички однієї довжини виконані в одному кольорі і позначають певне число. Чим більша довжина палички, тим більше числове значення вона виражає.

Палички Кюїзенера, в основному, призначені для занять з дітьми від 1 року до 7 років.

Ігрові завдання з кольоровими паличками

Палички Кюїзенера для лічби є багатофункціональним математичним посібником, яке дозволяє “через руки” дитини формувати поняття числової послідовності, складу числа, відношень «більше – менше», «право – ліво», «між», «довше», «вище» і багато іншого , Набір сприяє розвитку дитячої творчості, розвитку фантазії і уяви, пізнавальної активності, дрібної моторики, наочно-дієвого мислення, уваги, просторового орієнтування, сприйняття, комбінаторних і конструкторських здібностей.

Купити палички Кюізенера можна у нашому магазині: Магазин іграшок від дитячого психолога

На початковому етапі занять палички Кюїзенера використовуються як ігровий матеріал. Діти грають з ними, як зі звичайними кубиками, паличками, конструктором, по ходу ігор та занять, знайомлячись з кольорами, розмірами і формами.

На другому етапі палички вже виступають як посібник для маленьких математиків. І тут діти вчаться осягати закони загадкового світу чисел і інших математичних понять.

Ігри та заняття з паличками Кюїзенера

1. Знайомимося з паличками. Разом з дитиною розгляньте, переберіть, помацайте всі палички, розкажіть якого вони кольору, довжини.

2. Візьми в праву руку якомога більше паличок, а тепер в ліву.

3. Можна викладати з паличок на площині доріжки, паркани, потяги, квадрати, прямокутники, меблів, різні будиночки, гаражі.

4.  Викладаємо драбинку з 10 паличок Кюїзенера від меншої (білої) до більшої (помаранчевої) і навпаки. Пройдіться пальчиками по сходинках драбинки, можна порахувати вголос від 1до 10 і назад.

5. Викладаємо драбинку, пропускаючи по 1 паличці. Дитині потрібно знайти місце для відсутніх паличок.

6. Можна будувати з паличок, як з конструктора, об’ємні споруди: колодязі, башточки, хатинки і т.п.

7. Розкладаємо палички за кольором, довжиною.

8. “Знайди паличку того ж кольору, що і у мене. Якого вони кольору?”

9. “Поклади стільки ж паличок, скільки і у мене”.

10. “Виклади палички, чергуючи їх за кольором: червона, жовта, червона, жовта” (надалі алгоритм ускладнюється).

11. Викладіть кілька рахункових паличок Кюїзенера, запропонуйте дитині їх запам’ятати, а потім, поки дитина не бачить, заховайте одну з паличок. Дитині потрібно здогадатися, яка паличка зникла.

12. Викладіть кілька паличок, запропонуйте дитині запам’ятати їх взаєморозташування і поміняйте їх місцями. Малюкові треба повернути все на місце.

13. Викладіть перед дитиною дві палички: “Яка паличка довша Яка коротша?” Накладіть ці палички одна на одну, підрівняйте кінці, і перевірте.

14. Викладіть перед дитиною кілька паличок Кюїзенера і запитайте: «Яка найдовша? Яка найкоротша? »

15. “Знайди будь-яку паличку, яка коротша за синю, довша за червону”.

16. Розкладіть палички на 2 купки: в ОДНІЙ 10 штук, а в інший 2. СПИТАЙТЕ, де паличок більше.

17. Попросіть показати вам червону паличку, синю, жовту.

18. “Покажи паличку, щоб вона була не жовтого”.

19. Попросіть знайти 2 АБСОЛЮТНО Однакові палички Кюїзенера. Запитайте: “Які вони по довжині Якого вони кольору?”

20. Побудуйте поїзд з вагонів різної довжини, починаючи від найкоротшого і закінчуючи найдовшим. Запитайте, якого кольору вагон стоїть п’ятим, восьмим. Який вагон праворуч від синього, зліва від жовтого. Який вагон тут найкоротший, найдовший? Які вагони довші за жовтий, коротші за синій.

21. Викладіть кілька пар однакових паличок і попросіть дитину «поставити палички парами».

22. Назвіть число, а дитині потрібно буде знайти відповідну паличку Кюїзенера (1 – біла, 2 – рожева і т.д.). І навпаки, ви показуєте паличку, а дитина називає потрібне число. Тут же можна викладати картки із зображеними на них точками або цифрами.

23. З декількох паличок потрібно скласти таку ж по довжині, як бордова, помаранчева.

24. З декількох однакових паличок потрібно скласти таку ж по довжині, як помаранчева.

25. Скільки білих паличок вкладеться у синій паличці?

26. За допомогою помаранчевої палички потрібно виміряти довжину книги, олівця і т.п.

27. “Перерахуйте всі кольори паличок, що лежать на столі”.

28. “Знайди в наборі найдовшу і найкоротшу паличку Постав їх одну на одну. А тепер поруч одна з одною”.

29. “Обери 2 палички одного кольору. Які вони по довжині? Тепер знайди 2 палички однієї довжини. Якого вони кольору?”

30. “Візьми 2 будь-які палички і поклади їх так, щоб довга виявилася внизу”.

31. Покладіть паралельно один одному три бордові рахункові палички Кюїзенера, а праворуч чотири такого ж кольору. Запитайте, яка фігура ширша, а яка вужча.

32. “Постав палички від найнижчої до найвищої (паралельно одна одній). До цих паличок прибудовуйте зверху такий же ряд, тільки в зворотному порядку”. (Вийде квадрат).

33. “Поклади синю паличку між червоною і жовтою, а помаранчеву зліва від червоної, рожеву зліва від червоної”.

34. “З закритими очима візьми будь-яку паличку з коробки, подивися на неї і назви її колір” (пізніше можна визначати колір паличок навіть із закритими очима).

35. “З закритими очима знайди в наборі 2 палички однакової довжини. Одна з паличок у тебе в руках синя, а інша тоді якого кольору?”

36. “З закритими очима знайди 2 палички різної довжини. Якщо одна з паличок жовта, то можеш визначити колір іншої палички?”

37. “У мене в руках паличка трохи довша блакитної, вгадай її колір”.

38. “Назви всі палички довші за червону, коротші за синю”, – і т.д.

39. “Знайди дві будь-які палички, які не будуть рівні цій паличці”.

40. Будуємо з паличок Кюїзенера пірамідку і визначаємо, яка паличка внизу, яка зверху, яка між блакитною та жовтою, під синьою, над рожевою, яка паличка нижче: бордова або синя.

41. “Виклади з двох білих паличок одну, а поруч поклади відповідну їх довжині паличку (рожеву) Тепер кладемо три білих палички -. Їм відповідає блакитна”, – і т.д.

42. “Візьми в руку палички. Порахуй, скільки паличок у тебе в руці”.

43. З яких двох паличок можна скласти червону? (Склад числа)

44. У нас лежить біла лічильна паличка Кюїзенера. Яку паличку треба додати, щоб вона стала по довжині, як червона.

45. З яких паличок можна скласти число 5? (Різні способи)

46. На скільки блакитна паличка довше за рожеву?.

47. “Склади два потяги. Перший з рожевою і фіолетовою, а другий з блакитною та червоною”.

48. “Один поїзд складається з блакитної і червоною палички. З білих паличок склади поїзд довший за наявний на 1 вагон”.

49. “Склади поїзд з двох жовтих паличок. Вибудуй поїзд такої ж довжини з білих паличок”

50. Скільки рожевих паличок вміститься в помаранчевій?

51. Викладіть чотири білі рахункові палички Кюїзенера, щоб вийшов квадрат. На основі цього квадрата можна познайомити дитину з частками і дробами. Покажи одну частину з чотирьох, дві частини з чотирьох. Що більше – ¼ або 2/4?

52. “Склади з паличок кожне з чисел від 11 до 20”.

53. Викладіть з паличок Кюїзенера фігуру, і попросіть дитину зробити таку ж (надалі свою фігуру можна прикривати від дитини аркушем паперу).

54. Дитина викладає палички, слідуючи вашим інструкціям: “Поклади червону паличку на стіл, справа поклади синю, знизу жовту”, – і т.д.

55. Намалюйте на аркуші паперу різні геометричні фігури або букви і попросіть малюка покласти червону паличку поруч з буквою “а” або в квадрат.

56. З паличок можна будувати лабіринти, якісь хитромудрі візерунки, килимки, фігурки.

Більш детально з методичними рекомендаціями можна ознайомитися в посібнику “Розвиваючі ігри та заняття з паличками Кіюзенера”.

Якщо запропонованих ігор-завдань мало, можна викладати різні фігури за картинками-схемами. Готові схеми можна знайти в книзі В. Новикова та Л.Тихонової «Розвиваючі ігри та заняття з паличками Кюїзенера.

За даним посібником можна виготовити плоский варіант картонних паличок (вирізати їх з кольорової вкладки) Якщо такі картонні смужки наклеїти на смужки магніту, то можна буде ними гратися, прикріплюючи до холодильника або магнітної дошки.

 

 


 

 

 

 

 


ПЛАН ЗАХОДІВ
попередження насильницької моделі поведінки, випадків булінгу серед учасників освітнього процесу 
у 2022-2023 н.р.  в  ЗДО  «Ромашка»



з/п
Назва заходу
З ким проводиться
Термін
Відповідальний
1
Бесіда з батьками за круглим столом «Роль сім’ї  у вихованні дошкільника» (контроль батьків за перебуванням дітей в соціальних мережах, перегляду мультфільмів з ознаками булінгу).
Батьки
Жовтень
Завідувач, методист
2
Створення психологічного безпечного освітнього простору, формування позитивних взаємин, сприятливого мікроклімату.
Здобувачі освіти
Протягом року
Вихователі
3
Проведення Днів відкритих дверей запровадити «Скриньку довіри».
Здобувачі освіти
Протягом року
Вихователі
4
Перегляд мультфільмів на тематику «Стоп, булінгу» («Гидке каченя», «Вірте у любов, вірте у Різдво» та інші).
Здобувачі освіти
Протягом року
Вихователі , діти
5
Проведення заняття в старших групах «Уроки доброти».
Здобувачі освіти
Протягом року
Вихователі, діти старших груп
6
Година відвертого спілкування за участю батьків та дошкільників «Допоможи другу» (не допускай проявів булінгу над собою).
Здобувачі освіти
Квітень
Завідувач, вихователі, методист
7
Виставка малюнків «Моя щаслива родина».

Дошкільна старша група
Травень
Вихователі



Булінг в дитячому садку: як допомогти дитині уникнути цькування
Підтримка і любов - ключові фактори вашої турботи про душевне здоров'я дитини.
Дуже часто діти в садочку страждають від різноманітних образ з боку однолітків. Батькам варто знати, як допомогти дитині, не зашкодивши ще більше.
1. Для того, щоб прийняти правильне рішення і допомогти малюкові, необхідно знайти причину знущань дітей над вашим чадом. Найчастіше в дитячих садах дражнять тих, хто слабший - морально чи фізично, соромливих, спокійних, боязких і тихих дітей.
2. Важливо підняти дитині самооцінку - (похвалою і любов'ю) - він гідний і повинен вимагати до себе поваги з боку оточення. Якщо своєчасно не виправити ситуацію, то низька самооцінка буде "рости" разом з малюком, страхи і комплекси йому забезпечені.
Найголовніший помічник дитині-жертві - доброзичлива і любляча атмосфера в сім'ї. Дитина повинна розуміти, що його будинок - його фортеця. Тут він "свій", тут зрозуміють, підтримають, допоможуть. Саме батьки готують малюка до дитячого садка, школи і життя. Навчайте його, вчіть комунікації.
Психологи рекомендують не шкодувати дітей в такому випадку, адже це тільки посилить у них відчуття слабкості, безпорадності і ще більшу невпевненість в собі.
Головне - надихнути дитину не боятися, тоді він відчує себе захищеним і більш впевненим, навчиться вирішувати проблеми самостійно. Не варто вчити дітей нападам, потрібно навчити їх захисту, щоб вони не нападали у відповідь або потурали образ, а вимагали поваги до себе.
3. Батькам не варто намагатися вирішити проблему самостійно, ефект буде короткочасним.
Якщо це стало регулярним, то потрібно підключати вже дорослих, що сам він це не зупинить. Мало того, в поодинці подібне не зупинить ніхто і ніколи. Це не слабкість дитини, це закон - "один в полі не воїн". Коли дитина побачить, що до проблеми стосуються не з істерикою, а конструктивом, тоді почне давати інформацію. І ось тут починається батьківська "ювелірна робота".



КОНСУЛЬТАЦІЇ З ПЕДАГОГАМИ



Тема консультації
Термін проведення

Відповідальний

Примітка
1
Новинки програмно-методичного забезпечення змісту дошкільної освіти.

вересень
вихователь-методист

2
Фізкультурно-оздоровча робота: втілюємо комплексний здоров’язбережувальний підхід для дітей дошкільного віку.

жовтень
вихователь-методист

3
Кімнатні рослини в дитячому садку.

листопад
вихователь-методист

4
Консультативна допомога батькам: дієві рішення.

грудень

вихователь-методист

5
Тематично-казкова прогулянка.

січень
вихователь-методист


6
Інтегруємо художньо-продуктивну діяльність.

лютий
вихователь-методист

7
Монтессорі – підхід до організації предметного середовища малюків раннього віку.

березень
вихователь-методист

8
Великодні традиції зміцнюють родину (майстер-клас з писанкарства).

квітень
вихователь-методист

9
Сучасний підхід до навчання з математики.

травень
вихователь-методист




КОЛЕКТИВНІ ПЕРЕГЛЯДИ
на 2020-2021 н.р.


№ з/п
Тема
Термін виконання
Відповідальний
Примітка
1
Застосування ігрової діяльності для успішної адаптації та розвитку конструктивно-творчого потенціалу у дітей раннього віку.                                      
Жовтень
Ткачова Н.А. -  вихователь раннього віку


2
Використання комплексного заняття з пріоритетом логіко-математичних завдань для дітей середнього дошкільного віку.
Листопад
Огарко І.Г. -
вихователь

3
Сучасні аспекти розвитку комунікативної компетенції у дітей старшого дошкільного віку.
Грудень
Калашнікова Н.М. - вихователь



4
Економічне виховання дітей молодшого дошкільного віку як фактор формування здорового способу життя.
Січень
Корсун І.М. –
вихователь

5
Розвиток образного сприймання у дітей середнього дошкільного віку під час малювання на заняттях з художньо-продуктивної діяльності.
Лютий
Орел Т.В. - вихователь




6

Впровадження на заняттях з фізичної культури за методикою М.Єфименка фізкультурної казки.
Березень
Кравець Т.О. –
вихователь

7
Зростання естетичного розвитку у дітей дошкільного віку шляхом сприйняття художніх творів засобами театралізованої діяльності.
Квітень
Кравченко Л.М. –
вихователь


8
«Успішний випускник" - кінцевий показник чформованих компетенцій дошкільника для забезпечення наступності, орієнтуючись на Концепцію НУШ.

Травень

Самарська А.С. –
вихователь




ФІЗИЧНЕ ВИХОВАННЯ
КЗ Царичанського дошкільного навчального закладу №1 "Ромашка" 
Дніпропетровської області
         Фізичний  розвиток дитини – важлива функція дошкільного закладу освіти. Одне з головних завдань нашого дошкільного закладу – створити якнайсприятливіші умови для правильного фізичного розвитку дитячого організму, для поступового та систематичного загартовування дітей з активним використанням здоров’язбережувальних технологій, зберігати і зміцнювати фізичне, психічне, соціальне і духовне здоров’я дітей, підвищувати їх фізичну і розумову продуктивність.

         Дитячий заклад заснований у 1963 році, складається з 6 груп, кількість дітей які відвідують заклад – 141 чоловік.

         Запроваджувати систему фізкультурно-оздоровчої роботи з дошкільнятами наш колектив розпочав з ретельного вивчення та удосконалення проживання буття, основою якого залишається руховий режим. В межах активного рухового режиму щоденний обсяг рухової активності в нашому дошкільному закладі для дітей становить:
  • ранній вік  – 2 – 2,2 год.;
  • молодший дошкільний вік – 3 – 4 год.;
  • середній дошкільний вік – 4,5 год.;
  • старший дошкільний вік – 4,5 – 5 год.

Слід зазначити основні напрямки роботи:
  1. Комплексний підхід до розв’язування завдань по зміцненню здоров’я дошкільника через щоденну рухову діяльність в умовах закладу;
  2. Розвиток природних нахилів та фізичних здібностей дошкільників, формуючи навички володіння основними рухами та руховими діями;
  3. Пошук оптимальних шляхів розвитку особистості, підтримуючи інтерес до різних видів спорту;
  4. Втілювати у розвивально-виховний та навчальний процес педагогічні технології на основі провідних інноваційних технік педагогіки;
  5. Учити дітей дбати про своє здоров’я та формувати потребу здорового способу життя, користуючись валеологічними знаннями;
  6. Спрямувати і розширити зміст та впровадження виховної роботи з батьками на формування здорового способу життя підростаючого покоління.
Для різностороннього розвитку дитини у нашому закладі «Ромашка» працюють:  
  • кабінет з охорони життя та здоров’я дітей;
  • спортивна зала (пристосована);
  • спортивний майданчик.
Спортивні ігрові комплекси включають в себе:
  • спортивну залу;
  • міні стадіон;
  • доріжку «Здоров’я» природного характеру;
  • спортивні міні центри в кожній віковій групі;
  • фізкультурні куточки на ігрових майданчиках;
  • фізкультурно-ігровий інвентар, великі і малі атрибути для рухливих ігор та занять;
  • наочний матеріал для рухливої діяльності застосовується «Доріжка здоров’я» - що складається з слідочків, ґудзиків, дерев’яних палиць. Дуги, яскраві тунелі, ігрові персонажі, кеглі у виді грибочків, нові обручі, м’ячі, палиці, колоди та фітболи – все це робить фізкультуру цікавою, яскравою, бажаною.

У групових кімнатах облаштовані куточки рухової активності та загартовування. Головною метою яких є: доступність фізкультурного обладнання, формування у дошкільників постійного інтересу до систематичних занять фізкультурою.

         На території садочка є міні-стадіон із футбольним полем, біговими доріжками та доріжками для стрибків та ходьби, спіралі, змійка, зигзаг, класики для стрибків.

Система фізкультурно-оздоровчої роботи в нашому закладі включає досить великий перелік різноманітних заходів:

  • Варіативні заняття:
- сюжетно-ігрові;
- народні ігри;
- ігри-атракціони;
- ігри-естафети;
- коригуючі вправи;
- заняття-заліки;
- музично-танцювальні рухи;
- рухливі ігри;
- веселий фітбол.

  • Робота з педагогічним колективом:
- семінари;
- майстер клас;
- РМО;
- методоб’єднання;
- презентація ППД;
- діагностика і моніторинг (аналіз даних обстежень);
- робота опорного ДНЗ;
- самоосвіта .

  • Прогулянка на свіжому повітрі:
- спортивні вправи та ігри;
- ігри-атракціони;
- ігри-змагання;
- ігри-естафети;
- ігри-конкурси.

  • Організаційні заходи:
- фізкультурні свята;
- «Фізкультурні розваги»;
- «Дні здоров’я»;
- «Веселі старти»;
- «Перші кроки».

  • Оздоровчі заходи:
- загартування;
- ранкова гімнастика;
- самомасаж стоп, шиї, голови, вушних раковин;
- самомасаж пальчиковий;
- самомасаж точковий;
- горіховий масаж;
- психогімнастика «Я здоровий»;
- вправи на відновлення дихання.

  • Робота з батьками:
  • семінари-практики;
  • консультації-бесіди;
  • день відкритих дверей;
  • сімейні свята.

  • Нетрадиційні заходи:
  • веселий тренінг;
  • стрейтчингові ігрові вправи;
  • релаксація (елементи);
  • пальчикова гімнастика;
  • коригуючі вправи;
  • самомасажі, аромотерапія;
  • гімнастика для стоп ніг;
  • психоформула «Я здоровий»;
  • вправи на відновлення дихання;
  • гімнастика для м’язів тулуба;
  • точковий масаж.
         Великого значення надаємо руховій активності дітей вже вранці: проводимо рухливі ігри або вправи спортивного характеру відповідно до пори року, погодних умов, інтересів, дітей, їхнього фізіологічного стану, ранкову гімнастику (з 8.00 до 8.45) з елементами загартовування тривалістю (6-12 хв.) залежно від віку дітей під музичний супровід з використанням дрібного фізкультурного інвентаря, іграшок, природного матеріалу; динамічні паузи між заняттями (до 10 хв.). Самостійну ігрову та рухову діяльність дітей і фізкультурні навчальні заняття (тричі на тиждень), і фізичні вправи на свіжому повітрі.

Основними умовами ефективності проведення ранкової гімнастики є відповідна температура повітря  в приміщенні, вільний доступ свіжого повітря при відчинених кватирках, так як пройшла заміна всіх вікон в дошкільному закладі. Прийняли участь у реалізації проекту Царичанської  ОТГ: «Комфортні та безпечні умови для навчання і виховання дітей сьогодні – майбутнє країни завтра».
Раціональний одяг дітей, достатність фізичних навантажень (кількість вправ відповідно до вікової групи, їх послідовність («від голови до ніг»), дозування відповідно до вікової норми, заміна вихідних положень, темп виконання, регулювання дихання, чіткість пояснень, вказівок та команд.

         Фізкультурні заняття – найефективніша форма оптимізації рухового режиму дошкільного закладу освіти.

         Тривалість рухових занять в групах:
  • ранній вік – 15 хв.;
  • молодший дошкільний вік – 20 хв.;
  • середній дошкільний вік – 25 хв.;
  • старший дошкільний вік – 30-35 хв..

Найоптимально використовуєм традиційні комплексні заняття за планом: вступна, основна, заключна частини.

Використовуємо інноваційні види фізкультурних занять:
  • домінантне заняття (загально-розвивальні вправи, рухливі ігри, смуга перешкод або ж переважає один з видів основних рухів);
  • сюжетні заняття (за зрозумілими та цікавими для малят сюжетами казок);
  • заняття з використанням елементів коригувальних  вправ (для профілактики плоскостопості та постави);
  • заняття на розвиток гнучкості та пластики;
  • заняття на розслаблення з елементами психогімнастики;
  • заняття-гра (на основі рухливих ігор);
  • заняття з елементами футболу;
  • лікувально-оздоровчі заняття (з елементами точкового масажу, ігор-медитацій, пальчоковї гімнастики);
  • фізкультурно-валеологічне заняття;
  • тренувальне заняття (на закріплення певних видів основних рухів, техніки їх виконання);
  • заняття-похід (заняття туризмом у день пішохідного переходу);
  • діагностичне (контрольне) заняття (1 раз в квартал та в кінці навчального року).

Вплив інструктора з фізкультури на розвиток дітей здійснюється найбільш  доцільно, систематично і планово на заняттях. Основою більшості занять є ігрове дійство, в яке ненав’язливо  втілюються навчальні, корекційні, оздоровчі та виховні завдання за методом М.Єфименко. Широко впроваджується в практику авторська методика М.Єфименка «Театр фізичного виховання  і оздоровлення дітей дошкільного віку»  рекомендовано МОН України.

Літературно-сюжетний матеріал, доступні природно-відповідні рухи вдало знаходять своє місце на заняттях з дітьми різного дошкільного віку, дарують їм особливе психолого-фізичне завдання, здійснюють надзвичайно оздоровчий ефект.

Впроваджується система оздоровчих інтегрованих занять, під час яких використовуються різні види масажу і самомасажу, динамічні вправи, пальчикові тренінги, психогімнастика. Ігровий метод дає змогу поєднати фізичний розвиток з поглибленням валеологічних, екологічних знань, розвитком мови, логічних здібностей, підвищити морально-духовний та патріотичний рівень дітей.
      Важливий оздоровчий ефект закладаємо у виборі занять на свіжому повітрі. Такі заняття проводяться на спортивному міні-стадіоні, спортивних куточках, на групових майданчиках. Для стимулювання рухової діяльності широко використовуються природні умови: пеньки, канавки, дерева, кущі.
Руховий режим у закладі насичуємо протягом дня рухливими іграми. В усіх групах вони добираються відповідно віковим можливостям дітей та сезону і посідають важливе місце як самостійна форма роботи з фізвиховання.  Проводимо їх щодня:
  • ранній та молодший дошкільний вік – 7-8 щоденно;
  • середній та старший дошкільний вік – 8-10 ігор щоденно.

Між заняттями та на заняттях систематично проводимо фізкультхвилинки та інтегровані фізкультурні паузи.

Зняти залишки гальмування в корі півкуль головного мозку і налаштувати дитячий організм на активну продуктивну діяльність допомагає гімнастика пісня денного сну. В кожній віковій групі використовуємо такі її види: гігієнічна гімнастика після денного сну, коригуюча гімнастика. Гігієнічну гімнастику після денного сну проводимо в усіх вікових групах після поступового підйому із дотриманням спокійної обстановки, відповідних гігієнічних умов. До комплексу такої гімнастики обов’язково вводимо загально розвивальні вправи на різні м’язові групи зі зміною вихідних положень та спеціальні вправи для формування стопи та постави.

         Загартовуючі  процедури є невід’ємною складовою  всієї фізкультурно-оздоровчої роботи у нашому закладі, і ми їх розпочинаємо в теплу пору року. Для тривалого використання  в режимі дня різних вікових груп впроваджуємо традиційні загартування: повітрям (повітряні ванни, прогулянки), водою. Нетрадиційні загартовуючи  процедури (ходіння босоніж в групі, полоскання горла), та спеціальні заходи: елементи казко- терапії, самомасажі, пальчикові гімнастики, психогімнастики, ігри-релаксації, з урахуванням індивідуальних показників здоров’я дитини.
Полюбляють наші діти туристичні походи стежинками рідної природи – краю Приорілля. Тут діти невимушено застосовують набуті на заняттях навички в змінених умовах, використовуючи природний ландшафт.

Впровадження різноманітних оздоровчих засобів, інноваційних технологій передбачає необхідність знання особливостей кожної дитини, що можливе  за безумовної єдності інтересів і зусиль інструктора з фізкультури, вихователів, батьків, медичної сестри, музичного керівника та психолога.

Особливий заряд радості, бадьорості, згрупованості дарують дітям і дорослим спортивні свята та розваги. Дні здоров’я  як найбільш ефективні форми активного відпочинку дітей. Їх мета – активна участь всієї групи у запропонованому заході, розвиток фізичних якостей та рухової підготовленості дітей в ігрових ситуаціях, виховання стійкого інтересу до активної рухової діяльності, які проводяться в театралізованій формі з використанням яскравого нетрадиційного обладнання. На них діти не лише демонструють свої досягнення в спорті, а пропагують здоровий спосіб життя, безпеку життєдіяльності, товариські стосунки. Вони пробуджують уяву та фантазію дітей, допомагають виховувати витримку, цілеспрямованість, вчать вигравати і програвати, розуміти, як від успіху кожного залежить перемога всієї команди. Розкута обстановка на спортивних святах як: «Стрітення», «Літоленд», «Ми маленькі козачата», «Масляна в дитячому садку», «Веселі старти», «Ми козацького роду», «В країну спорту» допомагає дітям проявити себе, індивідуальні нахили та власні бажання. В підготовці та проведенні спортивних масових заходів активну участь беруть батьки наших вихованців.

         Особливе місце в роботі нашого закладу освіти посідає проблема формування валеологічного світогляду дітей та безпеки їх життєдіяльності.

         Враховуючи актуальність проблеми, вихователі постійно працюють над формуванням культури здоров’я вихованців, прищеплюють розуміння пріоритету здорового способу життя, надають ґрунтовні знання про основи здоров’я щоб знання, уміння і навички перейшли у звичні, необхідні потреби.

Адміністрація закладу, медична сестра, психолог, логопед, вихователі забезпечують педагогічний супровід фізкультурно-оздоровчої роботи з вихованцями в родинах.

          Медична сестра проводить роз’яснювальну  роботу з наступних питань:
  • організація оптимального рухового режиму вдома;
  • формування правильної постави;
  • профілактика плоскостопості;
  • загартування дитячого організму.

Санбюлетні, консультації та рекомендації для батьків постійно змінюються: до відома батьків представлені напрямки формування культури здоров’я у дошкільному закладі, як саме і коли здійснюються оздоровчі заходи.

Дні здоров’я організовуються один раз на місяць. Цей день у садочку насичений різноманітними формами: загартувальними та лікувально-профілактичними процедурами, фізкультурним святом або розвагою, активною самостійною руховою діяльністю, рухливими іграми на прогулянках. У цей день вся освітня робота закладу пов’язана з темою здоров’я та здорового способу  життя (бесіди, художні виставки малюнків, читання художньої літератури). Програма дня здоров’я передбачає, як загальні для всього дошкільного закладу заходи, так і розраховані на кожну вікову групу.

Медична сестра забезпечує повсякденний медичний контроль за станом здоров’я дошкільнят  протягом усього дня: ранковий прийом, термометрію, обстеження малят, які повернулися після хвороби, проводить облік відсутніх дітей, ізолює хворих та забезпечує догляд за ними в ізоляторі. Оформляє   необхідну документацію, організовує систематичний медичний контроль за: санітарним станом приміщень, групових кімнат, спортивної зали, фізкультурного майданчика, спортивного знаряддя, руховим режимом дітей відповідно віку і стану  здоров’я; харчуванням та загартовуванням, гігієнічним вихованням дітей, здійснює антропометричні вимірювання фізичного розвитку малюків. Організація фізкультурно-оздоровчої роботи в дошкільному закладі – це злагоджена, співдружна система.
Оскільки активними учасниками освітнього процесу в закладі є батьки, педагогічний колектив діє у напрямі підвищення педагогічної культури батьків з формування здорового способу життя та покращення психологічного клімату в сім’ї. З метою визначення думок батьків проводиться анкетування стосовно рівня захворюваності дітей , встановлення рівня обізнаності батьків щодо профілактики ускладнень хронічних захворювань, плоскостопості, запобігання порушень постави, проблем запровадження активних форм оздоровчої роботи, відпочинку в сім’ї.

         Під час лекторіїв, зборів, консультацій, через оформлення батьківських куточків, папки-пересувки, вихователі інформують родини про їх вплив на формування фізичного здоров’я дітей. Показником роботи з батьками вихованців є їх участь у святах, розвагах, спільних заходах.

         Методична система виконує організаційну функцію, пов’язану з підвищенням професійної компетентності вихователів та педагогів-спеціалістів через методично-наукову роботу, самоосвіту та курсову перепідготовку, охоплює організаційні форми роботи з громадськістю, що є виконанням завдання всього колективу та колективу батьків. Координує діяльність педагогів з  проблем збереження і зміцнення здоров’я дітей. Знайомить вихователів з новітніми технологіями фізичного виховання дітей, надає їм допомогу в підвищенні майстерності, активно використовує методичну літературу, готує стенди методичної літератури.
Активно проводяться педради, семінари-практикуми, педчитання, колективні перегляди , методичні засідання та районні методичні об’єднання з різних форм роботи фізичної культури:
  • «Збереження фізичного здоров’я малюка – головна умова його повноцінного  розвитку»;
  • «Організаційно-управлінські основи модифікації здоров’язберігаючих технологій дошкільної освіти»;
  • Формування здоров’язбережувальної компетенції та культури здоров’я у дітей дошкільного віку через соціально-економічні умови для повноцінної життєдіяльності особистості в умовах дошкільного закладу;
  • Впровадження інформаційних технологій в фізкультурно-оздоровчій роботі дошкільного закладу;
  • Форми організації фізичного виховання в сучасному дитячому дошкільному закладі;
  • Нетрадиційні методи фізичного виховання дітьми дошкільного віку;
  • Авторська інноваційна програма М.М.Єфименко «казкова фізкультура» - еволюційний метод засвоєння дітьми основних рухових режимів;
  • «Театралізація рухової діяльності дошкільника  - призма сучасності»;
  • «Завдання фізичного виховання та принципи природно відповідності» та ін..

2016 навчального року дошкільний заклад освіти розпочав експериментальну діяльність за темою: «Впровадження нетрадиційних методів роботи з фізичного розвитку для забезпечення здоров’язбережувальної компетенції дітей дошкільного віку в умовах ДНЗ» з метою перевірити ефективність впровадження нетрадиційних методів роботи з фізичного розвитку для забезпечення здоров’язбережувальної компетенції дітей дошкільного віку, розробити та експериментально дослідити  нетрадиційні методи роботи з фізичного розвитку дітей дошкільного віку.

Отже, вся діяльність Царичанського закладу  дошкільної освіти №1 «Ромашка» концептуально спрямована на реалізацію головної мети дошкільної освіти – забезпечення різнобічно-гармонійного розвитку дитини. Жодна з ланок не може працювати самотужки, організація фізкультурно-оздоровчої роботи в дитячому садку – це єдина система де основним результатом якісного виконання  всіх завдань з фізичного виховання дітей раннього та дошкільного віку є покращення фізичного стану дитини, її фізичного розвитку, підвищення захисних властивостей та стійкості  організму до різних захворювань, опірності до негативних умов зовнішнього середовища.
spacer